"Žal se vedno bolj pogosto soočamo z ekstremnimi vremenskimi pojavi in Slovenija kot gorata dežela je očitno temu toliko bolj izpostavljena. Zaradi tega je toliko bolj pomembno, da se vzpostavijo sistemske podlage in to naša vlada dela," je poudaril Golob. Sistemske podlage vzpostavljajo z zakonom o odpravi posledic naravnih nesreč ter zakonom o obnovi in razvoju. "Verjamem, da bomo na ta način lahko ljudem in občinam, ki so bile prizadete, najbolj ustrezno pomagali," je še dejal Golob, ki je Baško grapo obiskal skupaj z državnim sekretarjem Boštjanom Šeficem in poveljnikom Civilne zaščite Srečkom Šestanom.
Osnutek zakona o obnovi in razvoju je zdaj v široki javni razpravi, Golob pa načrtuje, da bo do konca novembra poslan v parlamentarni postopek in tam potrjen. "Na ta način bomo lahko za prihodnje vsaj petletno obdobje načrtovali, kako se postaviti na noge po vseh teh uničujočih naravnih katastrofah," je še povedal. Golob se je tudi zahvalil gasilcem, civilni zaščiti in policistom, ki so bili "zelo aktivni v zadnjih 24 urah".
Župan Občine Tolmin Alen Červ se je strinjal, da Slovenija potrebuje sistemske in preventivne rešitve. "Vemo, da smo na eni strani prignali ta naš planet do skrajnih kapacitet in da se bodo take zadeve hočeš nočeš ponavljale v prihodnosti, zato moramo biti na njih bolje pripravljeni," je dejal. Ocenil je, da sta z Golobom danes našla nekatere rešitve, ob tem pa je vlado pozval, naj sprejme ustrezne rešitve pri urejanju vodotokov in skrbi za državno cestno omrežje. Veliko si obeta tudi od zakona o obnovi, ki naj bi poskrbel za sistemske preventivne rešitve.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Predstavniki tolminske občine se bodo sestali tudi z vodstvom Soških elektrarn zaradi jezov in malih hidroelektrarn na Soči, saj Soča in pritoki poplavljajo, če jezovi niso dovolj spuščeni. Na tolminskem je bilo sicer v petek na terenu preko 20 enot gradbene mehanizacije, a si želijo še boljši odziv koncesionarjev, ki skrbijo za cestno omrežje na državni ravni. Največ škode je v Baški grapi in Idriji pri Bači, je dejal župan.
Odsek ceste med Hudojužno in Podbrdom, ki ga je v celoti odneslo, naj bi bil skladno z dogovorom z ministrstvom za infrastrukturo delno prevozen do torka, je še dejal Červ. Poveljnik tolminskega štaba civilne zaščite Miha Vencelj je pojasnil, da bodo na tem odseku, gre za približno 50 metrov ceste, poskušali vzpostaviti vsaj enosmerni promet. Sicer pa naj bi bile lokalne ceste na tolminskem, tudi do bolj oddaljenih gorskih zaselkov, do popoldneva prevozne. "Na občini bomo zagotovo sitni, da se to dejansko zgodi," je dejal Červ. "Trenutno pa se najbolj bojimo možnosti novih plazov, teren je razmočen, v torek so napovedane nove obilne padavine in tukaj bo treba biti previden," je dejal. Na aktivne plazine je opozoril tudi Vencelj, ki je ob tem pojasnil, da pa se reki Bača in Kneža vračata v svoji strugi.
Iz Baške grape so sicer v petek evakuirali 36 ljudi, večina se je že vrnila domov, po županovih besedah pa je še nekaj družin preventivno pri sorodnikih. Tamkajšnja civilna zaščita bo sicer tekom dneva še dorekla aktivnosti za danes ponoči. Kot je še dejal Vencelj, bo najverjetneje treba izvajati gasilsko stražo v Podbrdu, drugje pa najbrž ne.