Župan Damjan Anželj pravi, da drugače ni šlo, saj je treba investicije dokončati, umanjkal pa je del načrtovanih prihodkov. Po opozorilih o nepravilnostih v RIS Rakičan so svetniki razpravljali tudi o dogajanju v tem zavodu. V rebalansu proračuna so mestni svetniki zadolževanje občine povečali z enega na tri milijone. Soboški župan Anželj je kot razloga za to navedel predvsem zvišanje cen in to, da v proračun občine ni priteklo toliko kapitalskih prihodkov, kot so načrtovali.
Prihodke so pričakovali od prodaje zemljišč, a se ta ni zgodila. Po besedah Anželja se sicer s potencialnimi kupci za prodajo še vedno dogovarjajo in prodaje se bodo slej ko prej tudi zgodile. "Po drugi strani pa je res, da so se investicije nekoliko podražile. Več je torej vzrokov, a ocenjujem, da so vse investicije res upravičene, saj se z njimi viša kakovost življenja v mestu," je dejal za STA.
Ob tem je opozoril, da ima občina nekaj velikih, a še odprtih projektov iz prejšnje finančne perspektive. Eden pomembnejših je po njegovih besedah pomurski vodovod. "Prav je, da se to zaključi, saj prinaša veliko infrastrukturno vrednost in investicija je zelo zelo potrebna, saj se skoraj dnevno soočamo z izpadi zaradi dotrajanosti starega sistema. Po prevzetih obveznostih se je pokazalo, da bo za dokončanje starih in pripravo novih investicij potreben dodaten denar. Kapitalskih prihodkov, ki smo jih načrtovali, namreč ni bilo," je dejal.
Policijska preiskava v RIS Rakičan
V zvezi z Raziskovalno-izobraževalnim središčem (RIS) Rakičan je Anželj povedal, da je marca naročil izredno revizijo, ki je v končnem poročilu opozorila na nepravilnosti v tem javnem zavodu. "Vmes se je v tem zavodu zgodila policijska preiskava o koriščenju bonov. Glede na vse ugotovitve sem mestnemu svetu predlagal, da sprejmemo predhodni sklep o razrešitvi direktorja Roberta Celca," je župan dejal za STA. Ta sklep bo obravnaval novi svet zavoda RIS Rakičan. Ta se zaenkrat še ni sestal, ker mora prvo sejo sklicati direktor, "ki pa tega najprej ni želel, nato pa je sejo vseeno sklical", je dejal Anželj. Seja bo v ponedeljek.
Anželj dogajanja v RIS Rakičan ni želel komentirati, saj, kot je dejal, naj svoje delo opravijo kriminalisti. "Dejstvo pa je, da zadeve niso dobre, tudi v zavodu je trenutno nevzdržno pravno stanje, saj sveta zavoda ni, direktor je na bolniški, pooblaščenca ni želel imenovati, saj pravi, da lahko posle opravlja z delom od doma. To je potrebno presekati in vzpostaviti normalno pravno stanje," je dejal Anželj.
RIS Rakičan ima trenutno 40 zaposlenih, ki tekoče delo opravljajo. "Ta ekipa je dobra, delajo evropske projekte in škoda bi bilo tako njih kot javnega zavoda, da se mu še naprej povzroča škoda, pa tudi za ugled zavoda to ni dobro. Zato želimo zadeve čim prej normalizirati. Tudi zato pričakujem, da bo direktor še pred sejo sveta zavoda odstopil. Če ne, bo svet zavoda predlagal tudi predlog njegove razrešitve," je še napovedal soboški župan.