Slovesno predala darila

Predsednica Pirc Musar v Luksemburg na obisk Sodišča EU in srečanje z velikim vojvodo

A.S./STA
25. 10. 2023, 11.33
Posodobljeno: 25. 10. 2023, 12.03
Deli članek:

Predsednica republike Nataša Pirc Musar bo v četrtek obiskala Luksemburg, kjer se bo srečala z velikim vojvodo Henrijem, slovenskimi sodniki na Sodišču Evropske unije in predsednikom sodišča Koenom Lenaertsom. Ob tem bo sodišču slovesno predala tri slovenska umetniška dela, da bodo tam predstavljena po zgledu drugih držav članic EU.

Marko Vavpotič/M24
nataša pirc musar

Predsednica Pirc Musar bo v četrtek Sodišču EU slovesno predala dve sliki akademskega slikarja Tuga Šušnika ter kip konja akademskega kiparja in Prešernovega nagrajenca Janeza Boljke, kakršen krasi tudi osrednje stopnišče predsedniške palače v Ljubljani.

Ob tem bo imela slavnostni nagovor, opravila pa bo tudi pogovore s predsednikom sodišča Koenom Lenaertsom in s slovenskimi sodniki Markom Ilešičem, Majo Brkan in Damjanom Kukovcem, ki jo bodo seznanili z delom sodišča in najpomembnejšimi aktualnimi vprašanji ter vidiki s področja prava EU.

Po obisku Sodišča EU bo predsednico v vojvodski palači sprejel še Henri Albert Gabriel Felix Marie Guillaume, veliki vojvoda Luksemburga. To bo njuno prvo srečanje, namenjeno pa bo nadaljnji krepitvi meddržavnih odnosov, izmenjavi pogledov o aktualnih mednarodnih izzivih s poudarkom na vojni v Ukrajini, boju proti podnebnim spremembam in predstavitvi prioritet Slovenije kot nestalne članice Varnostnega sveta ZN v obdobju 2024-2025.

Obisk predsednice Pirc Musar v Luksemburgu se bo zaključil s sprejemom za tam živeče Slovence, ki ga bo priredilo slovensko veleposlaništvo s sedežem v Bruslju. V uradu predsednice ob tem dodajajo, da si Slovenija prizadeva za nadaljnjo krepitev političnega in gospodarskega sodelovanja z Luksemburgom, ki je že več let zapored na drugem mestu med tujimi vlagatelji v slovensko gospodarstvo.


Slovenija v zadnjem času krepi sodelovanje z Luksemburgom, ki ga je septembra obiskal tudi premier Robert Golob, pred tem pa se je februarja v Sloveniji mudil njegov luksemburški kolega Xavier Bettel, ki sicer po nedavnih volitvah v tej državi očitno zapušča premierski položaj.

Golob in Bettel sta se februarja zavzela za okrepljeno gospodarsko sodelovanje med državama, septembra pa sta podpisala memorandum o krepitvi sodelovanja na področju vesoljskih tehnologij. Obetajo se tudi študijske izmenjave med mladimi ter gospodarsko sodelovanje na drugih področjih, kot sta denimo turizem in lesarstvo.