Dan in obletnico bodo zaznamovali s kulturnim programom, ki so ga sooblikovale osebe z gluhoslepoto. Kot so sporočili iz Združenja Dlan, bodo gluhoslepi s svojimi nastopi in govori opozarjali nase, saj želijo, da se jih "sliši ter vidi". Želijo, da se njihove oviranosti spremenijo v priložnosti, so zapisali v sporočilu za javnost.
Evropski dan gluhoslepih zaznamujemo 22. oktobra od leta 2018. Pobudnica zanj je bila Evropska zveza gluhoslepih, ki si že vrsto let prizadeva za popolno socialno vključenost ljudi z gluhoslepoto v vseh evropskih državah. Evropski dan gluhoslepih je namenjen ozaveščanju o potrebah in sposobnostih oseb z gluhoslepoto ter temu, da so ljudje z gluhoslepoto slišani v javnosti ter da družbo še posebej aktivno seznanijo z gluhoslepoto.
Gluhoslepota je stoodstotna invalidnost, in ne le telesna okvara. Izhaja iz resne hkratne okvare sluha in vida, pri kateri se prizadeta čutila med seboj ne morejo nadomestiti. Gluhoslepota v različnem obsegu omejuje dejavnosti in polno udeležbo v družbi. To vpliva na družabno življenje, sporazumevanje, dostop do informacij, orientacijo in sposobnost prostega ter varnega gibanja.
Gluhoslepote se s starostjo poveča
Po raziskavi, ki jo je leta 2014 v 27 evropskih državah opravila Evropska mreža gluhoslepih, se pojavnost gluhoslepote bistveno poveča s starostjo, piše na spletni strani združenja. Prišli so do podatka, da je v teh državah skupno skorajda tri milijone oseb z gluhoslepoto, v Sloveniji več kot 9700.
Združenje Dlan je samostojna in neodvisna strokovna invalidska organizacija s statusom reprezentativnosti za osebe z gluhoslepoto. Je polnopravni član Evropske zveze gluhoslepih, Svetovne federacije gluhoslepih ter Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije. Je edina organizacija v Sloveniji, ki predstavlja gluhoslepoto v mednarodnem prostoru in jo priznavajo mednarodne organizacije, so še dodali v združenju.