Dejstvo je, da otroci in mladostniki (seveda tudi odrasli) iz leta v leto gledajo vse več časa v takšne in drugačne elektronske zaslone, saj je razvoj informacijsko-komunikacijskih tehnologij zadnja leta močno narasel in so le te vpete domala v vse pore vsakdanjega življenja.
Iz tega razloga je inštitut NIJZ objavil priporočila za uporabo elektronskih zaslonov pri otrocih in mladostnikih, ki si jih lahko preberete TUKAJ.
Če je pred leti še bil najbolj uporabljan elektronski zaslon televizija, pa smo v zadnjem času začeli množično uporabljati pametne telefone, tablice, računalnike, igralne konzole in pametne ure, ki omogočajo dostop do interneta praktično vsak trenutek in skoraj kjer koli. Povečuje se tudi raba naprav, ki omogočajo navidezno ali razširjeno resničnost, kot so očala z zasloni in tipali.
Mnoge oblike uporabe zaslonov so seveda lahko koristne, vendar je treba temeljito razmisliti o časovnih in vsebinskih okvirih, ki še omogočajo koristno in varno uporabo za zdravje otrok in mladostnikov.
Poleg tega na NIJZ svetujejo, naj se uporaba zaslonov časovno omeji. Otrok do 2. leta starosti naj sploh ne bo izpostavljen zaslonu, otrokom do 5. leta naj se njihova uporaba omeji na manj kot eno uro na dan v navzočnosti staršev, do 9. leta na največ eno uro na dan, do 12. leta pa na največ eno in pol uro na dan, do 18. let pa največ dve uri na dan.
Zapisali so še, da se je sicer pomembno zavedati, da je raba zaslonov v prostem času lahko tudi koristna, denimo v obliki zabavnih izobraževalnih vsebin.
Pri otrocih z motnjami pozornosti, drugimi razvojno-nevrološkimi motnjami, fotosenzibilno epilepsijo, prekomerno težo ali drugimi težavami, mora biti uporaba prilagojena oceni strokovnjaka.
Za preprečevanje razvoja kratkovidnosti in preprečevanja pojava utrujenih oči med dolgotrajno uporabo zaslona na NIJZ svetujejo krajši odmor vsakih 20 minut - za 20 sekund gledamo vsaj 20 metrov v daljavo. Otrokom in mladostnikom svetujejo tudi vsakodnevno gibanje na prostem na dnevni svetlobi najmanj dve uri dnevno.
Pri nam zaenkrat še ne načrtujejo zakonske časovne omejitve uporabe elektronskih zaslonov, kakor ima to denimo uzakonjeno Kitajska, kjer mlajši od 18 let lahko uporabljajo telefon največ dve uri dnevno. Ali se bo to izkazalo za dobro ali slabo potezo bo pokazal čas.