maščevanje islamske republike

Aretirana iranska igralka, ki je spregovorila proti smrtni kazni

M. T. V.
18. 12. 2022, 10.29
Posodobljeno: 18. 12. 2022, 10.34
Deli članek:

Iran želi utišati zvezdnike, ki kritizirajo režim, za zapahi je tako pristala Taraneh Alidoosti, ena najbolj slavnih igralk v deželi.

Profimedia
Taraneh Alidoosti maja letos na festivalu v Cannesu.

Taraneh Alidoosti, ena najvplivnejših iranskih igralk, je pred dnevi javno nastopila proti smrtni kazni, ki jih je znova uvedla iranska vlada, ki se vrača k strogim muslimanskim pravilom in vse bolj zatira ženske. Taraneh je na Instagramu objavila fotografijo, na kateri je brez naglavne rute, ki jo strogo zahteva režim, v roki pa drži napis: »Ženske, življenje, svoboda.« V zadnji objavi, preden so blokirali njen račun, je opozorila na javno obešenega Iranca, ki ga je sodišče obsodilo na smrtno kazen zaradi protestiranja: »Ime mu je bilo Mohsen Shekari. Mednarodne organizacije, ki gledate to prelivanje krvi in ničesar ne storite, ste sramota za družbo.«

Včeraj je igralko v Teheranu poiskala služba državne varnosti in jo aretirala zaradi »objavljanja napačnih in popačenih informacij, ki so sprožile upor in podpirajo proti iransko gibanje«. Menda so jo odpeljali v enega od strogo varovanih zaporov, ker ji ni uspelo zadovoljivo upravičiti njenih provokativnih dejanj. Preiskali so tudi njen dom in pravijo, da bo do nadaljnjega ostala v priporu.

Profimedia
Fotografija, zaradi katere so ji blokirali Instagram račun in jo aretirali.

Igralka je sicer ena najbolj poznanih v deželi in ena bolj znanih iranskih igralk na svetu, prejela je številne mednarodne nagrade, njen film Trgovski potnik je leta 2016 prejel oskarja za najboljši tujejezični film. Taraneh bi lahko že zdavnaj zapustila državo, a se je določila, da ostane in se bori za svoje pravice in pravice sodržavljanov. »Ostala bom in vam pogledala naravnost v oči, kot vsi drugi navadni ljudje, ko bom vpila za svoje pravice,« je dejala. »Ta pogum sem podedovala od žensk moje dežele, ki so tisočletja živele na tej zemlji in se borile. Ostala bom ,ne bom se predala, stala bom z družinami zapornikov in umorjenih in zahtevala pravice. Borila se bom za svoj dom in za to plačala, kolikor in kar bo treba.« Kakšna bo zdaj ta cena, bomo še videli, ko sodišče izreče kazen.

Po zadnjih podatkih iranskih humanitarnih organizacij so varnostne sile Islamske republike od začetka protestov ubile skoraj petsto ljudi, med njimi več kot 60 otrok in 30 žensk.