Tragedije v prometu

Na slovenskih cestah letos tudi smrt zaradi vinjenega voznika e-skiroja

P.K./STA
10. 12. 2022, 07.05
Posodobljeno: 10. 12. 2022, 07.17
Deli članek:

Do konca leta bo potekala tretja letošnja nacionalna preventivna akcija za preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi v prometu. Na slovenskih cestah je bilo letos sedem smrti zaradi vinjenosti, med njimi je eno od njih povzročil pijan voznik e-skiroja.

PP Brežice
Največ alkoholiziranih voznikov povzročilo smrti v covidnem letu 2020.

Spodbudno je, da smo letos na segmentu vožnje pod vplivom alkohola pri smrtnih prometnih nesrečah dosegli 54-odstotno izboljšanje. "To potrjuje, da nobena akcija, preventiva in nadzor, niso zaman. Ohranitev in izboljšanje tega trenda pa lahko dosežemo le s skupnimi koraki, s sodelovanjem," so besede Simone Felser, v. d. direktorja Agencije za varnost prometa, ki je pozvala, da smo v prazničnem 0.0 voznik. "Ravnajte odgovorno, da bo december sijal v soju prazničnih, ne intervencijskih luči."

Agencija skupaj s policijo, ministrstvom za zdravje, Zavodom Varna pot in Zavodom Vozim svarijo, da že prvi popit kozarec alkoholne pijače vpliva na naše zaznavanje, zmožnost presoje in reakcijski čas. "Da ne bi vse življenje obžalovali enega samega trenutka nepremišljenosti, bodite odgovorni in se udeležbi v prometu pod vplivom alkohola odpovejte," so dejali v en glas. Že deci vina, 0,3 dcl žganja, ali 2,5 dcl piva se v telesu presnavlja eno uro.

Gasilska enota Ribnica
Letos je na cestah zaradi vinjenih voznikov umrlo sedem ljudi.

Robert Vehovec iz sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi, je ob to dodal, da "statistika žal potrjuje vsem poznane ugotovitve, da se vozne sposobnosti voznika, ki vozi pod vplivom alkohola, bistveno poslabšajo, posledično pa se zelo povečujejo možnosti za povzročitev prometne nesreče. V določenih primerih tudi do 25-krat. Pred nekaj dnevi smo vstopili v decembrski čas, ki je povezan tudi z druženji in praznovanji, za katera si vsi želimo, da se končajo brez slabih izkušenj, zato je pomembno, da razmišljamo tudi o tem, kako bomo varno prišli domov."

Delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč, ki so se končale s hudimi telesnimi poškodbami, se sicer v povprečju giblje okrog 16 odstotkov. Najvišji delež je bil v letu 2016 (19,7 odstotka), najnižji pa v lanskem letu (14,4 odstotka).

Največ pijanih povzročilo smrti v covidnem letu 2020

Podatki za devetletno obdobje, od leta 2013 do vključno 2021, izkazujejo, da se delež alkoholiziranih povzročiteljev smrtnih prometnih nesreč v povprečju giblje okrog 29 odstotkov. Najvišji delež je bil v letu 2020 (37-odstoten), ki ga je zaznamovala pandemija covida, najnižji pa v letu 2018 (25-odstoten).

Vozniki pod vplivom alkohola so sicer letos povzročili 7 smrtnih prometnih nesreč; 4 so povzročili vozniki enoslednih motornih vozil (3 motorno kolo, 1 moped), dve smrtni prometni nesreči sta povzročila voznika tovornega vozila, po eno pa voznik e-skiroja, kolesar in voznik delovnega stroja.