V času epidemije covida-19 so številni starejši umirali zaradi slabe dostopnosti zdravnikov, kar se lahko nadaljuje, saj zdravstveni domovi postajajo vse bolj nedostopne "trdnjave namišljenega zdravja", je območni odbor zahodne regije pri Sindikatu upokojencev Slovenije zapisal v javnem pismu.
Poudarili so, da je iz ZD Ljubljana lani in letos skupno odšlo 33 zdravnikov družinske medicine. Nedopustno se jim zdi, da v ZD Ljubljana prebivalce brez izbranega zdravnika napotujejo k zasebnikom in koncesionarjem in jih pošiljajo v ambulante po Sloveniji.
Spomnili so na zaveze zdravniških organizacij ob podpisu dogovora z vlado Mira Cerarja, da zaradi znižanih normativov in glavarinskih količnikov ne bodo zaprli vrat ordinacij in ne bodo zavračali novih pacientov. Bešiča Loredana in vlado pozivajo, naj takoj uporabita vse možne varovalke in preprečita, da prebivalke in prebivalci ostajajo brez zdravstvene oskrbe. Ena od možnostmi je denimo, da se primerno uredijo glavarinski količniki, so predlagali.
Tudi Zdravniško zbornico Slovenije pozivajo, da v okviru svojih pristojnostih pomaga popraviti stanje, ki pomeni kršitev temeljnih človekovih in pacientovih pravic.
V sindikatu se sprašujejo, ali se odgovorni zavedajo, kaj pomeni biti brez možnosti za obisk osebnega zdravnika, za dostop do potrebnih zdravil in za napotitev na zdravljenje na sekundarni ravni.
Hkrati jih zanima, ali se razgradnja javnega zdravstvenega doma v Ljubljani morda dogaja z namenom.
Ljubljanski župan Zoran Janković in minister Bešič Loredan sta sicer dogovor o načinu zagotavljanja zdravstvenega varstva na primarni ravni na območju ljubljanske občine podpisala 17. novembra. Med drugim se bodo morali vsi družinski zdravniki koncesionarji vključevati v dežurno službo ZD Ljubljana, sicer jim bo s 1. januarjem odvzeta koncesija.