Prvi krog županskih volitev

Nova Slovenija je edina stranka, ki je izboljšala rezultat

Mihael Korsika
21. 11. 2022, 15.30
Deli članek:

V prvem krogu letošnjih županskih volitev je bilo izvoljenih občutno več neodvisnih županskih kandidatov kot pred štirimi leti. Edina med političnimi strankami, ki je v primerjavi z volitvami leta 2018 v prvem krogu izboljšala rezultat, je bila Nova Slovenija. Letos je v prvem krogu dobila 11 županov, pred štirimi leti pa osem, je razvidno iz podatkov Državne volilne komisije.

sta
Nova Slovenija je v prvem krogu dobila 11 županov.

V prvem krogu županskih volitev je bilo v nedeljo izvoljenih 165 županov od 212 slovenskih občin. Pred štirimi leti je sicer v prvem krogu slavilo 156 kandidatov. Pregled v nedeljo izvoljenih županov kaže, da je bilo izvoljenih bistveno več kandidatov, ki so se za vodenje občine potegovali na podlagi kandidature skupine volivcev oziroma kot samostojni kandidati. Letos so bili namreč tako izvoljeni 103 župani, medtem ko je bilo leta 2018 v prvem krogu izvoljenih 87 kandidatov.

To sicer ni novost letošnjih volitev, saj lokalne volitve že več let kažejo popolnoma drugačno politično sliko kot volitve na državni ravni. Vse več je namreč kandidatov in kandidatk za župane, ki raje kandidirajo s podporo lokalne skupnosti oziroma različnih list kot s podporo političnih strank.

To je razvidno tudi iz pregleda županskih kandidatur strank in rezultatov po prvem krogu volitev, ki so objavljeni na spletni strani Državne volilne komisije. Kot strankarski kandidat se sicer upošteva, če je prvozapisana pod kandidaturo politična stranka.

Občuten padec SLS

Dolga leta najuspešnejša stranka na županskih volitvah, Slovenska ljudska stranka (SLS), je v primerjavi z volitvami leta 2018 predlagala občutno manj kandidatov. Stranka je namreč letos predlagala 34 županskih kandidatov, kar je za 34 odstotkov manj kot leta 2018, ko se je za vodenje občin potegovalo 51 njihovih kandidatov.

Poleg 34 uradnih kandidatov SLS je stranka podprla kandidaturo 23 preostalih kandidatov, skupno se je torej za župana potegovalo 57 kandidatov, ki jih je uradno predlagala SLS in vsaj podprla njihovo kandidaturo.

V primerjavi z letom 2018 je SLS zabeležila občuten padec uspešnosti. Volivci in volivke so v prvem krogu namreč izvolili 13 kandidatov, katerih kandidaturo je uradno vložila SLS. To sicer predstavlja največje število izvoljenih kandidatov v prvem krogu volitev med vsemi političnimi strankami. Za primerjavo, pred štirimi leti je bilo izvoljenih 23 njihovih županov. To predstavlja 44-odstotni padec uspešnosti v prvem krogu.

SDS uradno predlagala 62 županov, njeno podporo imelo 117 kandidatov

Druga najuspešnejša stranka v prvem krogu županskih volitev je bila SDS, izvoljenih je bilo 11 njihov županov. SDS je sicer uradno letos predlagala največ strankarskih županov. Vložili so kandidature za 62 županov. Pred štirimi leti je predlagala 80 županskih kandidatov SDS. SDS ima oziroma je imela letos po navedbah stranke največ županskih kandidatov – 117 jih kandidira pod SDS ali z njeno podporo, so poročali mediji blizu SDS.

Zagotovo največji županski poraz je SDS doživela na županskih volitvah v občini Šentjur, kamor je stranka v boj za županski stolček poslala eno izmed najvidnejših poslank in članic stranke Jelko Godec. Od leta 2014 je poslanka državnega zbora, v tem času je bila predsednica dveh parlamentarnih preiskovalnih komisij, od leta 2015 opravlja tudi funkcijo podpredsednice SDS. 

STA
Vidni članici SDS Jelki Godec s kandidaturo za županjo občine Šentjur ni uspelo.

Godčeva se je v prvem krogu županskih volitev v Šentjurju pomerila z dolgoletnim županom Markom Diacijem. Po neuradnih rezultatih in 99,97 odstotka preštetih glasov so volivci in volivke z veliko večino podelili nov mandat Daiciju. Župana je podprlo 70,58 odstotka volivcev, medtem ko jih je za Godčevo glasovalo 29,42 odstotka. Če bi bila poslanka izvoljena za županjo, bi morala zapustiti državni zbor, saj je državnemu zboru leta 2011 v sedmem poskusu uspelo uzakoniti nezdružljivost poslanske in županske funkcije.

Nova Slovenija povečala število županov

Drugo mesto na listi najuspešnejših strank v prvem krogu županskih volitev si s SDS deli prav tako desno usmerjena politična stranka – Nova Slovenija. NSi se lahko pohvali, da je edina politična stranka, ki ji je v primerjavi z letom 2018 uspelo povečati število izvoljenih županov v prvem krogu volitev.

Leta 2018 je bilo v prvem krogu izvoljenih osem njihovih županskih kandidatov, v nedeljo pa 11. Stranka je sicer letos vložila kandidaturo za 39 županov (leta 2018 jih je bilo 28). Mediji blizu desnim političnim strankam navajajo, da je NSi poleg 39 svojih županskih kandidatov podprla še 36 kandidatov.

Aktualni kamniški župan Matej Slapar se je na volitvah leta 2014 neuspešno potegoval za župana kot kandidat stranke NSi, pred štirimi leti pa se je na županski stolček zavihtel kot kandidat NSi. Slapar se je na letošnjih volitvah za nov mandat potegoval kot neodvisni kandidat Liste Mateja Slaparja, njegovo kandidaturo pa so podprli tudi v Novi Sloveniji.

Z levega pola najuspešnejši Socialni demokrati

Najuspešnejša stranka županskih volitev z levega političnega pola so Socialni demokrati. Vložili so kandidature za 54 županov, v prvem krogu pa jih je bilo izvoljenih 10. Glede na prvi krog volitev leta 2018 to predstavlja zmanjšanje, saj so takrat predlagali 58 županov, izvoljenih pa je bilo 14.

Gibanju Svoboda le en župan

Največja in najmlajša parlamentarna stranka Gibanje Svoboda, ki je bila ustanovljena v začetku tega leta, je na županskih volitvah doživela velik poraz. Stranka je predlagala 51 kandidatov za župane, v prvem krogu pa je bil izvoljen le eden njihov kandidat. Gibanje Svoboda je dobilo županji v Osilnici, ki je najmanjša slovenska občina po številu prebivalcev. Naslednja štiri leta bo na čelu občine Alenka Kovač.

Bobo
Gibanje Svoboda je v prvem krogu dobilo županjo le v občini Osilnica.

Najmanjša koalicijska stranka Levica je letos predlagala 13 županov (leta 2018 je imela 10 kandidatov). Tako kot pred štirimi leti tudi letos v prvem krogu ni bil izvoljen noben njihov župan.

Preostala železa v ognju

V drugem krogu županskih volitev, ki bodo potekale 4. decembra, bo župana dobilo še 47 občin, v katerih nobeden izmed kandidatov v prvem krogu ni prejel več kot 50 odstotkov glasov. Med 94 kandidati je 27 strankarskih kandidatov, največ, devet, so jih predlagali SD, sledi SLS (sedem kandidatov), SDS (pet kandidatov) in Gibanje Svoboda (trije kandidati). Ob tem gre v enem primeru za uradnega skupnega kandidata SDS in SLS ter v dveh primerih za skupnega kandidata SDS in NSi.

Nataša Juhnov
Volilna udeležba v prvem krogu lokalnih volitev je znašala 47,47 odstotka