V Zakonu o pravilih cestnega prometa piše, da sme policist »zaradi ugotovitve, ali ima udeleženec cestnega prometa v organizmu alkohol ali več alkohola, kot je dovoljeno, izvesti preizkus s sredstvi ali napravami za ugotavljanje alkohola.« Če voznik preizkus odkloni, mu policist prepove nadaljnjo vožnjo ter mu začasno odvzame vozniško dovoljenje – le-tega skupaj z obdolžilnim predlogom pošlje na pristojno krajevno sodišče. Predpisana kazen za odklonitev preizkusa alkoholiziranosti je 1200 evrov in 18 kazenskih točk. To je seveda največja možna kazen, ki jo dobi voznik, če vozi pod vplivom prepovedanih drog ali mu je alkotest pokazal več kot 1,10 gramov alkohola na kilogram krvi (oziroma 0,52 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka). Za vsebnost med 0,50 do vključno 0,80 gramov alkohola na kilogram krvi je kazen 600 evrov in 8 kazenskih točk, med 0,80 in 1,10 gramov alkohola na kilogram krvi pa 900 evrov in 16 kazenskih točk. Očitno se torej ne splača odkloniti alkotesta oziroma vam to ne bo prineslo manjše kazni.
Kdaj na strokovni pregled?
Kar se tiče suma na alkoholiziranost, lahko policist strokovni pregled odredi v primeru, če udeleženec cestnega prometa ne more opraviti alkotesta zaradi zdravstvenega stanja ali zaradi drugega povezanega objektivnega vzroka, ali če »kaže znake motenj v vedenju, katerih posledica je lahko nezanesljivo ravnanje v cestnem prometu, rezultat preizkusa s sredstvi ali napravami za ugotavljanje alkohola pa kaže na prisotnost alkohola v dovoljenih mejah«. Ali seveda, če gre za udeleženca prometne nesreče, neposrednega udeleženca prometne nesreče ali osumljenca kaznivega dejanja nevarne vožnje v cestnem prometu.
Postopek pri sumu na droge
Malce drugačen pa je postopek pri ugotavljanju, ali voznik vozi pod vplivom prepovedanih drog. Če voznik odkloni sodelovanje pri preizkusu z napravo ali sredstvom za hitro ugotavljanje prisotnosti teh snovi v organizmu, policist odredi strokovni pregled. Če udeleženec privoli v strokovni pregled, se ta opravi v zdravstveni ustanovi (tja ga odpelje policist s svojim službenim vozilom), zajema pa odvzem krvi in urina, ki se ju takoj pošlje v analizo na Inštitut sodne medicine, ki izdela poročilo. Če se izkaže, da voznik ni pod vplivom drog, ga policist odpelje nazaj do njegovega vozila in lahko se mirno odpelje naprej.
Če pa voznik odkloni tudi strokovni pregled, policist vozniku prepove nadaljnjo vožnjo, mu začasno odvzame vozniško dovoljenje, sledi pa še že zgoraj omenjena denarna kazen 1200 evrov in 18 kazenskih točk – enako, če hitri test ali strokovni pregled potrdita prisotnost prepovedanih drog.
Prisilno testiranje
Zanimalo nas je še, ali lahko policist morda odredi prisilno testiranje ali strokovni pregled. »Prisilni odvzem je mogoč le v skladu z določbami Zakona o kazenskem postopku, ko so podani razlogi za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje,« nam je odgovorila Maja Ciperle Adlešič, predstavnica Policije za odnose z javnostmi.