PREVERITE MIKROČIP

Če vaš kuža nima mikročipa, se lahko znajde v zavetišču

M. T. V.
13. 10. 2022, 10.00
Posodobljeno: 13. 10. 2022, 10.22
Deli članek:

Med epidemijo je bilo posvojenih ogromno psov, zanimanje zanje menda še vedno ni uplahnilo, se je pa zdaj spet sprostila ilegalna trgovina s pasjimi mladiči, zato pazite, od koga in kakšnega psa kupujete. Preverite podatke na mikročipu - ta je po zakonu obvezen.

Profimedia
Vsak kužek mora biti mikročipiran.

Se tudi vam zdi, da je v naseljih danes veliko več psov, kot jih je bilo pred epidemijo? Verjetno ste kar prav opazili. V Zavetišču za zapuščene živali Ljubljana so nam potrdili, da je bilo pri njih lani in predlani povpraševanje po kužkih veliko večje kot pred epidemijo. »Povpraševanje je bilo med epidemijo tolikšno, da smo določen čas imeli v zavetišču le šest psov, trenutno pa jih je okrog trideset,« pravijo v zavetišču Gmajnice in dodajajo, da je zanimanje za posvojitev živali sicer še vedno visoko. Na srečo tudi nimajo težav z vračanjem že posvojenih kužkov, zdaj ko je epidemije konec. »Že ob posvojitvah se trudimo, da so živali dobro oddane, da so posvojitve uspešne, tako da vračanj živali praktično ni. Je pa veliko več zapuščenih psov, precej tudi odvzetih zaradi neobvladljivosti oziroma ker so označeni kot nevarni psi.« Zato opominjajo, naj psa nikoli ne izbiramo po videzu, temveč po lastnostih. »Izberite takšnega, ki ga boste lahko obvladovali in mu zagotavljali vse, kar potrebuje.«

Več psov v zavetišču

Letos do konca septembra so v Gmajnicah sprejeli skoraj enkrat več psov kot v istem obdobju lani (letos 262, lani pa 149), a to pripisujejo v glavnem temu, da pod njihovo pristojnost prihajajo nove občine. »Zadnjo smo priključili občino Bloke le kak teden nazaj in sedaj jih pokrivamo že trinajst,« pojasnjujejo. »Del povečanja pa je tudi na račun preklica epidemije in predvsem sproščene ilegalne trgovine s pasjimi mladiči zaradi bolj odprtih mej. Veliko je namreč psov neznanega izvora.« Ob tem opozarjajo na pomen urejanje lastništva z mikročipiranjem. Po novem zakonu o zaščiti živali morajo namreč vse živali, ki nimajo znanega izvora, torej nimajo mikročipa in niso registrirane, v zavetišče, kjer potem poskrbijo za pridobitev statusa v skladu s predpisi, v določenih primerih tudi pod nadzorom uradnega veterinarja. 

V Sloveniji morajo biti z mikročipom označeni vsi psi, ko prvič obiščejo veterinarja oziroma preden se oddajo novemu skrbniku ali najkasneje do dopolnjenega 3. meseca starosti. Po opravljenem mikročipiranju mora veterinar ali zavetišče, ki je opravilo postopek, podatke o psu in lastniku vnesti v Centralni register psov (CRPsi). Pri tem je zelo pomembno, da so ob registraciji na voljo vsi podatki, tudi kontakti za morebitno nujno obveščanje, kot je najdba izgubljene živali, čipiranje je namreč namenjeno poizvedbi o lastniku živali, piše na strani zavetišča.

Preverite mikročip pri veterinarju

»Odkar je po zakonu potrebno zagotavljati izvor psa, se marsikateri novi skrbnik pasjega mladiča znajde v neprijetni situaciji, ker tega nima urejenega. Priporočamo vsem, da preden se odločijo predvsem za nakup psa, preverijo, kaj in od koga kupujejo, in ne nasedajo preprodajalcem. Brez pogodbe oziroma vsaj izjave o prenosu lastništva naj se nikakor ne odločajo za mladiča.« Tudi naj ne nasedajo ustnim zagotovilom, da je mladič mikročipiran, saj preprodajalci pogosto potencialnim kupcem pokažejo kar številko mikročipa predvidene pasje matere. Prenos lastništva zato vedno urejajte pri izbranem veterinarju, ki bo pred nakupom preveril izvor psa. »S tem si boste prihranili ogromno sitnosti, preprodajalcem pa preprečili hitre zaslužke na račun živali,« svetujejo v zavetišču.