»Hlapci globoke države«
O pritiskih in vzdušju na Kolodvorski priča tudi zapis na listu, ki ga je neznani zaposleni minuli teden prilepil na vrata uredništva Tarče. »Hlapci globoke države,« je z velikimi tiskanimi črkami pisalo na listu. »Tole nam je na RTV na vrata redakcije Tarče v petek zvečer, ko ni bilo več nikogar, prilepila ena zrela in pogumna osebnost (verjetno sodelavec). Naj naslednjič zbere pogum, potrka in vstopi, ko bomo tam,« se je na Facebooku odzvala voditeljica oddaje Tarča Erika Žnidaršič.
Voditeljica Tarče Erika Žnidaršič je odgovorni urednici informativnega programa Televizije Slovenija Jadranki Rebernik v ponedeljek poslala elektronsko pošto, v kateri jo prosi, naj zaustavi pritiske. »Prosim, da ustaviš te 'posege/pritiske' zunanjih ljudi na svoje urednikovanje in posledično tudi naše. Zdi se mi podcenjujoče, da zunanji človek kar prevzema tvojo vlogo odgovornega urednika RTV in nekaj določa,« je zapisala Žnidaršičeva.
Ob tem je novinarka pripela povezavo do prispevka, ki je bil objavljen na spletni strani politika in medijskega delavca Bojana Požarja. V prispevku je Požar zatrjeval, da v Tarči zaradi samocenzure niso obravnavali govoric v povezavi z Dušanom Smodejem in Fotopubom.
Rebernikova se je zavila v molk
Zakaj je javnost obveščena o vsebini sicer službenega elektronskega sporočila zaposlene na javni radioteleviziji? Ker je odgovorna urednica informativnega programa Jadranka Rebernik eno uro po prejemu pisma svoje podrejene to posredovala Požarju. Slednji pa ga je objavil v enem izmed svojih prispevkov. Med prejemniki posredovanega pisma sta bila tudi Žnidaršičeva in direktor Televizije Slovenija Uroš Urbanija.
Žnidaršičevo smo povprašali za komentar, saj je nadrejena posredovala njeno službeno elektronsko sporočilo osebi, ki ni zaposlena na RTV Slovenija. »Mislim, da je dejanje samo zase dovolj zgovorno,« nam je odgovorila voditeljica. Po njenih besedah je vzdušje na TV Slovenija slabo. »Novinarji si želimo le, da bi lahko normalno opravljali svoj poklic,« je dodala.
Zakaj je službeno elektronsko pošto posredovala osebi, ki ni zaposlena na televiziji, smo povprašali Rebernikovo. Zanimalo nas je tudi, ali Požarju posreduje vso elektronsko pošto, ki jo prejme.
Medtem ko je Rebernikova Požarju elektronsko pošto Žnidaršičeve posredovala že po eni uri, na naše vprašanje po več urah ni odgovorila.
Zapuščina vlade Janeza Janše
Generalni direktor RTV Slovenija Andrej Grah Whatmough je Jadranko Rebernik dober mesec pred parlamentarnimi volitvami imenoval oziroma nastavil za odgovorno urednico informativnega programa kljub temu, da je njeno kandidaturo podprlo manj kot 22 odstotkov članov uredništva. Njen protikandidat, nekdanji urednik dopisništev Televizije Slovenija, Mitja Prek je dobil 82-odstotno podporo. Whatmough je Rebernikovo lahko imenoval, ker je njeno kandidaturo podprl programski svet.
Dve tretjini članov programskega sveta je imenoval državni zbor v prejšnjem mandatu, ko je vladala koalicija Janeza Janše. Koalicija je v programski svet med drugimi izvolila nekdanjega poslanca SDS Jožefa Jerovška, nekdanjo predstavnico za odnose z javnostjo Anušo Gaši (SMC) in tedanjega predstavnika za odnose z javnostjo poslanske skupine Desus, Dejana Cesarja. Koalicijski poslanci pa so izvolili tudi programske svetnike, ki jih predlagajo gledalci in poslušalci. Večina njih je tako ali drugače povezana s SDS. Whatmougha je sicer za generalnega direktorja RTV Slovenija imenoval programski svet.
Razmere na nacionalni televiziji so se dodatno zaostrile, ko je Whatmough na mesto direktorja Televizije Slovenija julija imenoval nekdanjega prvega odgovornega urednika Nove24 in nekdanjega direktorja vladnega urada za komuniciranje (Ukom) Uroša Urbanijo.
Razpis so morali nekajkrat ponoviti; enkrat zato, ker je Urbanija oddal nepopolno prijavo, saj se je na koncu pozabil podpisati.
Whatmough ga je imenoval kljub nasprotovanju večjega dela novinarskega kolektiva in tudi Sindikata novinarjev Slovenije. Ob tem naj spomnimo, da je Urbanija v času vodenja Ukoma več kot devet mesecev preprečeval financiranje Slovenske tiskovne agencije, ker ta ni poročala po notah tedanjega premierja Janeza Janše.
Kot smo razkrili poleti, je Urbanija tri dni po zasedbi položaja direktorja TV Slovenija v službenem času čistil smeti v svojih kočah na Veliki planini. Medtem ko je začetek vodenja TV Slovenija zaznamoval s kršitvijo, pa je le nekaj dni kasneje začel groziti z disciplinskimi postopki proti za politično desnico problematičnim novinarjem. Konec poletja je napovedal ustanovitev komisije, ki bo presojala tudi primernost zasebnih objav zaposlenih na družbenih omrežjih.