Nedavni zapis na spletu, kjer ženska z imenom ’moška reševalka’ niza argumente, zakaj je proti temu, da bi država zagotavljala brezplačne menstrualne higienske pripomočke v izobraževalnih institucijah, je zbudil kar nekaj zanimanja, še posebej zato, ker so ji prav dale večinoma - ženske.
Kaj je to 'menstrualna revščina'?
Govora je o ’menstrualni revščini’, izrazu, ki se je uveljavil v zadnjih letih, ko se je v svetu prvič pojavila pobuda, da bi tovrstni ženski pripomočki morali biti brezplačno na voljo v izobraževalnih institucijah – mimogrede, brezplačni vložki in tamponi so že na voljo v izobraževalnih ustanovah na Škotskem, Novi Zelandiji in Veliki Britaniji – saj ta izraz pomeni pojav, ko si ženska higienskih pripomočkov ne more privoščiti. Če mestruacija traja 5 dni na mesec in higienski pripomočki žensko tako stanejo okoli 4 evre na mesec, to za tiste, ki so v finančni stiski pomeni, da se morajo odločati, za kaj bodo porabili ta znesek: ali za higienske pripomočke, pripomočke za šolo za otroka ali pa hrano, na primer. Problem se pojavlja ravno v izobraževanju, tako so v Veliki Britaniji ugotovili povezavo med izostanki od pouka zaradi menstruacije in izobraževanjem, zato so uvedli projekt, da so vložki in tamponi na voljo vsem, ki jih potrebujejo, da bi se lahko redno udeleževali izobraževanja.
Proti 'roza davku'
Številne države tako sprejemajo ukrepe za odpravo davka na tampone, menstrualne skodelice, higienske vložke in dnevne vložke. Argument proti ’roza davku’, kot imenujejo davek na tampone in ostale higienske potrebščine je, da ženski higienski izdelki niso privilegij, temveč osnovna potrebščina. Pri nas os v to smer storili že prvi korak: od lanskega maja so higienski vložki, tamponi in nekateri drugi menstrualni higienski pripomočki manj obdavčeni – ne več z 22-odstotno, temveč z 9,5-odstotno stopnjo DDV. Kljub temu Zveza potrošnikov Slovenije meni (ZPS), da lahko na tem področju storimo več in bi bil lahko DDV le 5-odstoten ali pa celo ničen.
Nasprotniki: raje za zdravstvo in za plenice za starostnike
Davek na menstrualne izdelke v očeh nasprotnikov povečuje neenakost med moškimi in ženskami. Toda s tem se ne strinjajo vsi – za mnoge je še posebej presenetljivo, da so proti uvedbi brezplačnih ženskih higienskih pripomočkov v veliki meri ženske. Tako je na spletu svoje svoje stališče argumentirala že omenjena ’moška reševalka’: »Nepredstavljivo število mladih žensk se bori z raznimi ginekološkimi stanji, zaradi katerih nimajo menstruacije in ne bodo nikoli mogle imeti otrok. To je bolezen, to je resna situacija, to je področje, kjer moramo izkazati sočutje, pomoč in solidarnost. Da se umetna oploditev po določenem številu poskusov astronomsko obračuna in so razne preiskave samoplačniške (prav tako v zdravi nosečnosti ni vse brezplačno), mislim da je to popolnoma nedopustno, da se denar katerega bi porabili za tovrstne namene, namenili vložkom za zdrave gospodične, ki so vse prej kot lačne, nenaličene in brez cigaret!!! Primitivno, smešno in ponižujoče,« je zapisala in navedla še dva argumenta: »Če si kdo zasluži in mu dejansko pripada brezplačno vložek, plenica, podloga,...so to starostniki. Starostniki, katerim je s strani življenjskega procesa in narave bolezni bila odvzeta možnost samooskrbe. Starostniki, kateri zaradi prenizkih pokojnin plačujejo najnižjo tarifo v domovih in jim zato pripadajo samo 3 plenice na dan, starostniki, kateri v lastnih iztrebkih čakajo do večera na čisto plenico, da bodo vsaj do prvega odvajanja lahko spali v čisti in suhi plenički ( Pa ne mi začenjat, da se jim menja plenice, ker nemalokrat ne povedo, zato da pri obračunu naslednji mesec ne dobijo višje položnice, ker ne pijejo, da bodo manj lulali, da ne presežejo število plenic, da ne obremenijo svojcev, ki komaj vsak mesec zberejo za dom,.. in še bi lahko naštevala...). To je populacija za katero bi morali glasno vzklikati po pravicah za dostojno življenje in brezplačnih plenicah. To je populacija, katera je dejansko odvisna od nas, okolice, pomoči in solidarnosti zdravega človeka (kateri nemalokrat pozabi na njih).«
Le za socialno ogrožene
Kljub temu pa zaključi: »In seveda ne gre pozabit še skupino socialno ogroženih mladenk, dam, žensk,...katere si dejansko ne morejo privoščiti vložkov in tamponov, za katere tudi menim in glasno podpiram, da jim to pripada.«