nezakoniti potiski na meji

Civilna družba kritično o ministrski kandidaturi Bobnarjeve

A.R./STA
19. 5. 2022, 18.39
Posodobljeno: 19. 5. 2022, 22.22
Deli članek:

Več nevladnih organizacij se je podpisalo pod protestno izjavo, ki so jo danes na Trgu republike v Ljubljani prebrali člani in članice civilne iniciative Infokolpa. V njej so izrazili protest in nezadovoljstvo s kandidaturo bivše generalne direktorice policije, Tatjane Bobnar, za notranjo ministrico.

Bobo
Vršilka dolžnosti generalne direktorice policije Tatjana Bobnar.

Kot pravijo, je Tatjana Bobnar problematična zaradi nezakonitega postopanja z begunci na hrvaško slovenski meji, ki je postalo uveljavljena praksa v času njenega vodenja policije. V tem času se je namreč začela praksa sistematičnih izgonov in prisilnega vračanja prosilcev za azil na Hrvaško, čeprav so bili v preteklosti že dokazana brutalna in nasilna nezakonita postopanja hrvaške policije. Takih izročitev so od leta 2018 zaznali skoraj 30 tisoč, več kot polovica pa se jih je zgodila ravno v času, ko je policijo vodila Bobnarjeva.

Da je pri tem šlo za sistematične kršitve načela prepovedi kolektivnega izgona in onemogočanja dostopa do mednarodne zaščite, so zato prepričani pri Infokolpi. Ena od članic iniciative, Saša Hajzler, je ob tem poudarila, da so bile kršitve prepoznane s strani tako vrhovnega sodišča kot resolucije evropskega parlamenta o vladavini prava v Sloveniji.

Od Bobnarjeve pričakujejo vsaj opravičilo

Zato v iniciativi pričakujejo, da se bo bodoči minister znal soočiti tudi s hudimi kršitvami temeljnih pravic migrantov in sprožil ustrezne preiskave uradnih postopkov. V primeru, da ta mandat vseeno pripade Bobnarjevi, pa od nje pričakujejo tudi jasno opravičilo in jasno strategijo, kako popraviti pretekle krivice in vzpostaviti politiko, ki bo temeljila na humanosti, človekovih pravicah in načelu vladavine prava.

Bobnar: človekove pravice morajo veljati za vse in brez razlik

Bobnarjeva pa se je že odzvala, sicer ne z opravičilom, ampak le nekaj napovedmi. »Preteklost nam pomaga razumeti sedanjost, kot seveda tudi obratno, in je istočasno v pomoč pri načrtovanju prihodnosti,« je za STA zapisala Bobnarjeva. Če bo njeno ministrovanje sprejeto, pravi Bobnarjeva, bo načelo vladavine prava in sodelovanje s civilno družbo v ospredju njenega dela. Pri tem je še dodala, da razume policijo kot del skupnosti, ki dela za ljudi, spoštovanje človekovih pravic pa mora pri tem veljati »za vse, brez nestrpnosti in razlikovanja«. Sicer pa namerava o o očitkih spregovoriti tudi na predstavitvi njene kandidature pred pristojnim delovnim telesom DZ.