Slovenski demokratski stranki (SDS) je v dveh letih vlade Janeza Janše uspelo prevzeti skoraj vse ključne položaje v državnem gospodarstvu. Njeni člani in izbranci so prišli na čelo nekaterih najpomembnejših državnih podjetij, v več primerih brez ustreznih izkušenj. Toda velikanski karierni in prihodkovni preskoki, ki jih je vladajoča stranka omogočila svojim ljudem, so očitno imeli svojo ceno.
Med največjimi donatorji SDS namreč prevladujejo direktorji, preostali vodilni uslužbenci in člani nadzornih svetov podjetij v državni lasti. Vsi so na položaje prišli v času odhajajoče vlade. Iz poročila o poslovanju stranke je razvidno, da so ji člani in podporniki lani nakazali skoraj 277 tisoč evrov. To je več, kot je skupaj prejelo sedem preostalih, takrat še parlamentarnih strank: NSi, SD, LMŠ, SAB, Levica, Desus in SNS. Glavnino tega denarja, dobrih 84 tisoč evrov, je stranki SDS doniralo 19 članov. Ti so ji nakazali zneske, ki presegajo povprečno bruto mesečno plačo, zato jih je morala stranka javno razkriti.
Kdo so torej največji donatorji SDS?
Med financerji šef SDH in vrh Telekoma Slovenije
Vsaj polovica jih prihaja z vodilnih položajev v državnem gospodarstvu, kjer ima pri kadrovanju ključno vlogo Slovenski državni holding (SDH), krovni upravljavec premoženja v lasti države. Že od septembra 2020 je na čelu SDH Janez Žlak, dolgoletni član SDS iz Zasavja. Stranki se za enega najpomembnejših položajev v državi ni oddolžil zgolj s kadrovanjem njenih ljudi po državnih podjetjih, ampak tudi z donacijo. Lani ji je Žlak tako nakazal 3250 evrov, kar povprečno predstavlja dobro polovico njegove mesečne plače.
Skoraj enak znesek (3265 evrov) je stranki SDS nakazal Cvetko Sršen, nekdanji kandidat SDS za župana občine Krško, ki že leto dni vodi Telekom Slovenije. Državni telekomunikacijski operater je zelo pomemben vir finančnih sredstev za medijsko infrastrukturo vladajoče stranke, saj je največji državni oglaševalec na Nova24TV in drugih povezanih spletnih portalih. Zagotavlja tudi glavnino sredstev za delovanje televizije Nova24TV.
Manj kot mesec dni za Sršenom se je v upravo Telekoma Slovenije preselila tudi Barbara Galičič Draksler, ki je SDS lani nakazala 2115 evrov. V devetih mesecih lanskega leta je prejela 120 tisoč evrov bruto oziroma 53 tisoč evrov neto plače. Dobrih 2000 evrov je stranki nakazal še en visoki uslužbenec Telekoma Slovenije – Ljubomir Oberski, ki je postal Sršenov pomočnik, od začetka leta pa v družbi vodi strateško projektno pisarno.
Denar nakazal tudi šef Pošte Slovenije
Največji karierni preskok v času Janševe vlade je uspel danes 34-letnemu Tomažu Kokotu, nekdanjemu občinskemu svetniku SDS in kandidatu stranke za župana Poljčan. Brez ustreznih vodstvenih izkušenj mu je uspelo priti na čelo državne Pošte Slovenije, ki zaposluje več kot 6000 ljudi. Pri tem mu je pomagala Janševa vlada, ki je zamenjala neposlušne nadzornike družbe, na pomoč pa mu je priskočil tudi odvetnik Franci Matoz. Kokot, Žlak in Sršen imajo še eno stično točko – vsi spadajo v omrežje generalnega sekretarja SDS Boruta Dolanca.
Poročilo razkriva, da je Kokot stranki lani nakazal 2150 evrov. Še za 150 evrov več je SDS prejela od Roberta Tomazina, ki od februarja lani vodi družbo Slovenski državni gozdovi. Pred tem je bil direktor trženja v Kmetijski zadrugi Krka, ki združuje dolenjske in belokranjske kmete. Tomazin je bil na minulih parlamentarnih volitvah kandidat SDS za poslanca.
Še skoraj 3000 evrov je stranki SDS nakazal Martin Bratanič, direktor Borzena, državnega operaterja trga z elektriko. Bratanič, sicer nekdanji kriminalist, je dolgoletni zaupnik odhajajočega ministra za okolje Andreja Vizjaka, ki ga je že pred desetimi leti želel postaviti na čelo državne družbe Gen Energija. Med največjimi donatorji stranki SDS je z 2060 evri tudi Damjan Stanek, nekdanji direktor Borzena, danes pa Brataničev svetovalec na Borzenu.
Doniral tudi Matozov poslovni partner
Kar 13 tisoč evrov je SDS nakazal Robert Rožič, nekdanji glavni izvršni direktor Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), bolj znane kot slabe banke. Zapustil jo je lani jeseni zaradi nesoglasij s predsednikom upravnega odbora Francijem Matozom, sicer dolgoletnim odvetnikom Janeza Janše in SDS. Rožič je še vedno predsednik nadzornega sveta podjetja 2TDK, ki gradi drugi tir železniške proge med Divačo in Koprom.
Med donatorji je z nakazanimi 4300 evri tudi Iztok Černoša, ki mu je po zamenjavi oblasti padla sekira v med. Pred prihodom Janševe vlade je bil zaposlen v velenjskem podjetju Andrejc. Tam se je ukvarjal z nadzorovanjem gradenj objektov in vodenjem posameznih del. Po zamenjavi oblasti ga je SDS najprej postavila v upravo podjetja 2TDK, nato pa imenovala še v nadzorni svet Telekoma. Trenutno je Černoša direktor gradbenega podjetja RGP, ki je v lasti državne skupine Holding Slovenske elektrarne (HSE).
Še 2200 evrov pa je SDS doniral Damjan Kozjak, nekdanji direktor KBM Leasinga v času, ko je bil ta še v lasti državne Nove KBM. Leta 2016 je skupaj z Matozom kupil nekdanji portoroški hotel Vila Virginia, Janševa vlada pa ga je štiri leta pozneje imenovala za predstavnika Slovenije v Evropski banki za obnovo in razvoj (EBRD).