Sojenje naj bi se začelo v torek, a je bil pričetek sojenja znova prestavljen.
Tožilstvo nekdanjemu predsedniku uprave Nove kreditne banke Maribor (NKBM) Matjažu Kovačiču in nekdanji članici uprave Manji Skernišak očita, da sta med leti 2006 in 2008 zlorabila položaj in v nepremičninskih poslih NKBM oškodovala za več kot 25 milijonov evrov. Pri tem sta jima po prepričanju tožilstva pomagala nekdanji direktor hčerinske družbe KBM Leasing Boris Cekov in njegov naslednik na tem položaju Igor Šujica.
V sporne posle naj bi bila vpletena tudi šesterica hrvaških državljanov. Nekatere med njimi je sodišče dlje časa vabilo na predobravnavne naroke, a neuspešno, zato je hrvaškim sodnim organom predlagalo, naj prevzamejo kazenski pregon, a je bil predlog zavrnjen. Hrvaške obtožence je sodišče izločilo iz postopka, zato jim bodo sodili ločeno.
Obtoženci naj bi prek kreditnega odbora in članstva v nadzornem svetu njihove hrvaške družbe Multiconsult, preimenovane v KBM Projekt, s svojim vplivom dosegli, da ji je banka odobrila osem kreditov, prek katerih je podjetje financiralo nakup poslovnih deležev različnih hrvaških projektnih družb, na čelu katerih so bili kot slamnati direktorji soobtoženi hrvaški državljani. Slednji so na Hrvaškem kupovali nepremičnine, Multiconsult pa jih je nato z nakupom podjetij občutno preplačal, s čimer so po mnenju tožilstva NKBM oškodovali za dobrih 25 milijonov evrov.
Kovačič o poslih obveščal Janeza Janšo
V sklopu policijske preiskave spornih nepremičninskih poslov NKBM na Hrvaškem je Nacionalni preiskovalni urad leta 2014 kot pričo zaslišal tudi predsednika SDS Janeza Janšo. Kovačič je namreč tedanjega premierja Janšo obveščal o zamislih poslov in poslih na Hrvaškem prek elektronske pošte, ki jo je pošiljal na njegov strankarski elektronski naslov. V elektronskem dopisovanju je sodeloval tudi takratni tajnik v kabinetu predsednika vlade Borut Petek.
Kovačič je Petka in Janšo redno obveščal o domala vseh pomembnejših poslih banke – tudi o nakupih zemljišč na Hrvaškem. Zaprošal ju je za soglasje in usmeritve, jima pošiljal zaupne dokumente, se dogovarjal o podrobnostih privatizacije banke in sklicih skupščin delničarjev, pomagal urejati službe za kadre SDS in v enem primeru sodeloval tudi pri urejanju pogojev posojila podjetju Klima Petek, je leta 2019 poročal portal Necenzurirano.
»Danes zvečer imam sestanek na temo akvizicije na Hrvaškem, o kateri sva govorila na letalu. Bom sproti obveščal, kako stvar teče. Ostalo urejam z Borutom,« je Kovačič Janši pisal 14. marca 2007.
V dopisih je menda Kovačič Janši med drugim pojasnjeval, da bo celotno kreditno transakcijo za nakup hrvaških zemljišč izpeljal mimo vseh nadzornih in drugih bančnih organov, v strogi tajnosti. Poleg tega naj bi Kovačič prvaku SDS pisal, da je treba denar čim prej spraviti na Hrvaško in da za to potrebuje njegovo čimprejšnje soglasje.
Kovačič je leta 2014 za STA zatrdil, da se ne spomni, da bi kdaj o kateremkoli poslu obveščal Janšo; trditve o dopisih med Kovačičem in Janšo glede odobritve transakcije v višini 60 milijonov evrov mimo nadzornih organov ter o iskanju soglasja predsednika vlade so zavrnili tudi v SDS.
Dolgotrajno sojenje
Današnja glavna obravnava na mariborskem sodišču zoper Kovačiča, Skernišakovo, Cekova in Šujico se začenja vsaj 14 let po domnevnem kaznivem dejanju. Sojenje utegne trajati več let, saj bo sodišče predvidoma zaslišalo več kot 50 prič. Zadeva sicer zastara leta 2026. Če bo mariborsko sodišče vpletene spoznalo za krive, prvoobtoženima Matjažu Kovačiču in Manji Skernišak grozi od enega do osmih let zapora.