Okrajne volilne komisije so v torek preštele glasove, ki so do vključno 3. maja do 12. ure prispele po pošti iz tujine, in jih vnesle v računalniški sistem za ugotavljanje izida volitev. Prejetih je bilo 9454 glasovnic, ki so prispele po pošti iz tujine. Na veleposlaništvih oziroma konzulatih pa je bilo skupaj oddanih 5139 glasovnic, so zapisali v današnjem sporočilu za javnost.
Glasovalo je 62 volilnih udeležencev več, kot pa leta 2018 na predčasnih volitvah. Leta 2014 pa je iz tujine glasovalo 7842 volilcev.
Na veleposlaništvih Slovenije v Atenah, Bratislavi, Budimpešti, Moskvi, Ottawi, Podgorici, Skopju, Varšavi in Vatikanu je bilo skupaj oddanih 459 glasovnic, od tega jih je bilo 447 veljavnih. Skupaj z glasovnicami, ki so bile oddane na ostalih 21 diplomatsko-konzularnih predstavništvih Slovenije v tujini, je bilo na 30 veleposlaništvih oz. generalnih konzulatih oddanih 5139 glasovnic, od tega jih je bilo 5059 veljavnih.
Na omenjenih devetih veleposlaništvih Slovenije v tujini je največ glasov (130) prejela stranka Gibanje Svoboda, SDS je prejela 100 glasov, NSi 47, Levica 44, SD 27, Nestrankarska ljudska lista gibanja Zdrava družba 17, LMŠ 15, Povežimo Slovenijo 13, Naša prihodnost in dobra država 10, SAB devet, Piratska stranka Slovenije sedem, Resni.ca in SNS po šest, Vesna pet, Za ljudstvo Slovenije štiri, Domovinska liga in Zavezništvo osvobodimo Slovenijo vsaka po dva glasova, stranke DeSUS, Lista Borisa Popoviča in Naša dežela pa so prejele po en glas.
Državna volilna komisija bo predvidoma v soboto popoldan sprejela zapisnik o ugotovitvi končnega izida, ki bo objavljen v Uradnem listu.