"Kot predsednik republike vlad niti ne podpiram niti ne podiram, ampak z njimi sodelujem. Tako bom sodeloval tudi z vlado, ki jo bo pričakovano vodil Robert Golob," je dejal Pahor.
O postopkih za oblikovanju nove vlade smo podrobneje pisali že včeraj.
Predsednik republike Borut Pahor je po srečanju z najverjetnejšim mandatarjem Robertom Golobom iz zmagovalne stranke Gibanje Svoboda napovedal, da bo konstitutivna seja državnega zbora okoli 13. maja, predlog za mandatarja pa bo podelil 23, maja. Če bo šlo vse po načrtu, bi po Pahorjevi oceni novo vlado lahko dobili v začetku junija.
"Robert Golob me je obvestil, da bom prejel predlog s potrebnim številom podpisov poslank in poslancev za njegovo izvolitev," je še dejal Pahor in dodal, da je bilo sporočilo volivcev, da si želijo sprememb, jasno. Pa tudi, da mu tako po posvetih s poslanskimi skupinami ne bo treba izkoristiti 30 dnevnega roka za razmislek.
"Vsak teden, ki ga bomo imeli več, bo vsem koristil," je dejal Golob in se ob tem Pahorju kot izkušenemu politiku zahvalil za nasvete in za pripravljenost, da jim na tej poti pomaga do konca mandata, kadar bo treba.
Golob je ob tem ponovil, da so pri zasedbi ministrskih stolčkov odprti tudi za kadre civilne družbe in zunajparlamentarnih strank, upoštevali pa bodo kriterij strokovnosti, ne pa politično pripadnost. »Operativne vlade si želim pred počitnicami, da se lahko pripravimo na jesen, na covidne razmere in energetsko draginjo,« sporoča Golob.
Golob pravi, da upošteva vsako priporočilo, "ker več ljudi več ve". "Obstajajo nekateri izzivi, ki jih moramo nasloviti v tem mandatu in ki bodo zahtevali ustavno večino. To avtomatično pomeni pogovarjanje z opozicijo. Zagotovo pa v tem trenutku ne vidim potrebe po tem," je dodal. Po njegovih besedah se morajo naprej operativno usposobiti, vzpostaviti vlado, čez poletje izpeljati nujne ukrepe, nato pa se jeseni lahko začnejo pogovarjati o t. i. državotvornih projektih in vzpostavijo kontakt tudi z opozicijo.