Dolge čakalne dobe

Lani svoje organe podarilo in s tem rešilo življenje 125 Slovencev

Polona Krušec
14. 2. 2022, 17.17
Deli članek:

Z 18,5 dejanskega darovalca na milijon prebivalcev se je Slovenija med osmimi državami v regiji Eurotransplant uvrstila na četrto mesto.

Dreamstime
V nacionalni register opredeljenih oseb glede posmrtnega darovanja se je lani vpisalo 225 več ljudi kot leta 2020.

Kot kažejo letni podatki o darovanju organov in transplantacijah za leto 2021, so darovalci podarili 60 ledvic, 32 jeter, 18 pljuč, 13 src in dve trebušni slinavki, skupno 125 organov. V Centru za transplantacijsko dejavnost UKC Ljubljana so leta 2021 presadili 52 ledvic, 21 jeter, 17 src in 15 pljuč. Sicer je prejšnje leto umrlo 41 darovalcev, njihova povprečna starost je bila 54 let. 

V zavodu Slovenija Transplant so zapisali, da je bilo število umrlih darovalcev in transplantacij organov lani nižje kot leto prej, ocenjujejo pa, da je to dober rezultat glede na ekstremne delovne razmere in preobremenjenost osebja v enotah intenzivne medicine. Zadovoljni so tudi z visokim deležem soglasij svojcev za darovanje, kar kaže, da se zaupanje v sistem darovanja organov ni zamajalo. Zavod je lani opravil 55 pogovorov s svojci umrlih glede darovanja organov, med njimi jih je soglasje za darovanje podalo 84 odstotkov.

Za dvig števila darovalcev

Slovenija Transplant
Andrej Gadžijev

Rotarijska ura na Ajdovščini praznuje 20. obletnico. Foto Rotary klub Ljubljana

Zanimivosti

Leta 2005 je Rotary klub Ljubljana svojemu mestu podaril ikonično uro

Direktor Slovenije Transplant Andrej Gadžijev je poudaril, da bo morala Slovenija v korak s časom tudi na področju posmrtnega darovanja, saj so se na mednarodni ravni v zadnjih 15 letih zgodili koreniti premiki. Gadžijev med prioritete svojega mandata med drugim uvršča vpeljavo sistemskih novosti, optimizacijo postopkov odločanja, okrepitev zdravniške ekipe in razširitev donorskega programa. Eden od njegovih ciljev je tudi, da bi z ukrepi in novostmi dosegli stabilen dvig števila umrlih darovalcev.

»Vse to so tudi koraki k povečanju samozadostnosti, saj bi se lahko ob podobnih izrednih dogodkih, kot je epidemija, zgodilo, da bi se meje držav za dalj časa zaprle in bi bilo preživetje bolnikov odvisno izključno od našega lastnega donorskega programa,« je povedal Gadžijev.

Eno leto za ledvico

Na začetku januarja je na presaditev organov čakalo 180 pacientov, od tega 99 za presaditev ledvice, 57 za presaditev srca, 21 za presaditev jeter, šest za presaditev pljuč in štirje za presaditev trebušne slinavke. Na presaditev ledvic se povprečno čaka 300 dni, na presaditev srca 247 dni. Čakalna doba za presaditev jeter je 155 dni in 100 dni za presaditev pljuča.

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025