Dolge čakalne dobe

Lani svoje organe podarilo in s tem rešilo življenje 125 Slovencev

Polona Krušec
14. 2. 2022, 17.17
Deli članek:

Z 18,5 dejanskega darovalca na milijon prebivalcev se je Slovenija med osmimi državami v regiji Eurotransplant uvrstila na četrto mesto.

Dreamstime
V nacionalni register opredeljenih oseb glede posmrtnega darovanja se je lani vpisalo 225 več ljudi kot leta 2020.

Kot kažejo letni podatki o darovanju organov in transplantacijah za leto 2021, so darovalci podarili 60 ledvic, 32 jeter, 18 pljuč, 13 src in dve trebušni slinavki, skupno 125 organov. V Centru za transplantacijsko dejavnost UKC Ljubljana so leta 2021 presadili 52 ledvic, 21 jeter, 17 src in 15 pljuč. Sicer je prejšnje leto umrlo 41 darovalcev, njihova povprečna starost je bila 54 let. 

V zavodu Slovenija Transplant so zapisali, da je bilo število umrlih darovalcev in transplantacij organov lani nižje kot leto prej, ocenjujejo pa, da je to dober rezultat glede na ekstremne delovne razmere in preobremenjenost osebja v enotah intenzivne medicine. Zadovoljni so tudi z visokim deležem soglasij svojcev za darovanje, kar kaže, da se zaupanje v sistem darovanja organov ni zamajalo. Zavod je lani opravil 55 pogovorov s svojci umrlih glede darovanja organov, med njimi jih je soglasje za darovanje podalo 84 odstotkov.

Za dvig števila darovalcev

Slovenija Transplant
Andrej Gadžijev

Direktor Slovenije Transplant Andrej Gadžijev je poudaril, da bo morala Slovenija v korak s časom tudi na področju posmrtnega darovanja, saj so se na mednarodni ravni v zadnjih 15 letih zgodili koreniti premiki. Gadžijev med prioritete svojega mandata med drugim uvršča vpeljavo sistemskih novosti, optimizacijo postopkov odločanja, okrepitev zdravniške ekipe in razširitev donorskega programa. Eden od njegovih ciljev je tudi, da bi z ukrepi in novostmi dosegli stabilen dvig števila umrlih darovalcev.

»Vse to so tudi koraki k povečanju samozadostnosti, saj bi se lahko ob podobnih izrednih dogodkih, kot je epidemija, zgodilo, da bi se meje držav za dalj časa zaprle in bi bilo preživetje bolnikov odvisno izključno od našega lastnega donorskega programa,« je povedal Gadžijev.

Eno leto za ledvico

Na začetku januarja je na presaditev organov čakalo 180 pacientov, od tega 99 za presaditev ledvice, 57 za presaditev srca, 21 za presaditev jeter, šest za presaditev pljuč in štirje za presaditev trebušne slinavke. Na presaditev ledvic se povprečno čaka 300 dni, na presaditev srca 247 dni. Čakalna doba za presaditev jeter je 155 dni in 100 dni za presaditev pljuča.

Estrada

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu