Pripravna za prisvojitve

Je narodnozabavna glasba fašistoidna? Zaradi žalitev se je odzval rektor Univerze v Ljubljani

J.P.
10. 2. 2022, 10.42
Posodobljeno: 10. 2. 2022, 10.49
Deli članek:

Sodobna narodnozabavna glasba je dovzetna za prisvojitve, ki njenemu slovesu ne delajo uslug.

Bobo
Fotografija je simbolična.

Pred dnevi je izšla prva študija simbolnega imaginarija sodobne slovenske narodnozabavne glasbe, pod katero se je podpisal dr. Peter Stanković, raziskovalec popularne kulture, zaposlen na kulturološki katedri ljubljanske fakultete za družbene vede.

Po poročanju Vala202 Stanković ugotavlja, da je v ospredju romantična ljubezen, navzoči pa so še novodobniška duhovnost, uspeh kot vrednota in urejenost kot vizualni element. »Drugačnih« ni, čeprav simbolni imaginarij kaže več znamenj modernosti. »Moje ključno spoznanje pa je, da so ta znamenja modernosti artikulirana izrazito tradicionalno. Imamo raznovrstnost na površini, vendar je ta svet zelo povezan in enoten. Temu bi lahko rekel navidezna modernizacija. Simbolne strukture sodobne narodno-zabavne glasbe ostajajo izrazito tradicionalne.« In še: »Ljudje, ki poslušajo to glasbo, živijo v tem svetu in razmišljajo izrazito unifromno: ena vrednota, en narod ‒ v nekem trenutku bodo rabili samo še enega voditelja, pa bomo tam, kjer ne bi radi bili. Lahko vidimo, da politika z bolj avtokratskimi težnjami apropriira, podpira, uporablja, izrablja tudi to glasbo, ne samo v Sloveniji. Nočem reči, da je ta glasba sama po sebi avtokratska, fašistoidna, a je s svojim preprostim, enoznačnim, uniformnim svetom zelo pripravna za take prisvojitve.«

Možnost prisvajanja

Študija je poskrbela za kar nekaj burnih odzivov, tako da se je zdaj oglasil še rektor Univerze v Ljubljani Gregor Majdič. Ta je v imenu Univerze v Ljubljani zapisal, da ta obsoja »izkrivljanja spoznanj znanstvene študije prof. dr. Petra Stankovića o sodobni slovenski narodnozabavni glasbi in osebne napade nanj. Dr. Stanković nikoli ni trdil, da je narodnozabavna glasba fašistoidna ali avtoritarna, kot so pisali številni mediji in medijsko izpostavljeni posamezniki. Njegova teza je nasprotno, da ni, obstaja pa možnost njenega prisvajanja s strani političnih skupin. Poudarjamo, da je Univerza prostor avtonomnega mišljenja in raziskovalno delo ne more biti predmet političnega obračunavanja v družbi«.

Temu je dodal, da podpira odprto javno razpravo na podlagi argumentov in dejstev, a da so tako za Univerzo kot tudi zanj osebno »nedopustne žalitve in grožnje posameznikom zaradi njihovega znanstvenega delovanja«. Sam si namreč prizadeva za ustrezno raven razprave v družbi in delovanje v dobro Slovenije in njenih državljanov, je še zapisal, »zato ne razumem in ne morem sprejeti negativnih odzivov in žalitev, ki sem jih deležen zaradi podpore znanstveni objavi prof. dr. Stankoviča«.