Postopek zastara 24. maja

Sojenju zaradi žaljivega tvita se je Janša tokrat izognil s pozitivnim hitrim testom

L.J.
9. 2. 2022, 14.39
Posodobljeno: 9. 2. 2022, 15.04
Deli članek:

Danes bi se moralo začeti ponovno sojenje zaradi tvita o novinarkah Mojci Šetinc Pašek in Eugeniji Carl.

Bobo
Janez Janša z odvetnikom Francijem Matozom

Novinarki RTV Mojca Šetinc Pašek in Eugenija Carl že skoraj šest let poskušata na sodiščih doseči pravico glede žaljivega tvita, ki ga je marca 2016 o njima spisal sedanji predsednik vlade Janez Janša. Postopek bi se moral ponovno začeti danes, a se Janša na sodišču ni pojavil, saj je bil na domačem samotestiranju na koronavirus pozitiven. A tudi v primeru, da ne bi zbolel, kaže, da se na sodišču ne bi zglasil. Zagovornik novinark Stojan Zdolšek opozarja, da Janševa obramba zavlačuje in da zadevi grozi, da bo zastarala.

Odslužene prostitutke

Janša je že na prvem sojenju leta 2018 pojasnjeval vsebino tvita iz marca 2016, v katerem je med drugim zapisal, da na "neki Facebook strani javne hiše ponujajo poceni usluge odsluženih prostitutk Evgenije C. in Mojce P. Š.". Kot je takrat dejal v zagovoru, ni mislil na spolno, ampak na medijsko prostitucijo. Tožnici pa sta vztrajali, da je bil poniževalen in žaljiv do njiju kot žensk in novinark.

Celjsko okrožno sodišče je Janšo v prvem postopku nepravnomočno obsodilo na tri mesece pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo enega leta ter mu naložilo plačilo stroškov sodnega postopka v zvezi z žaljivim tvitom na račun novinark, nato pa je višje sodišče sodbo razveljavilo zaradi napake pri izbiri sodnika porotnika. Ponovljeno sojenje bi se moralo začeti 1. junija lani, a se je kmalu ustavilo, saj je Janšev zagovornik Franci Matoz zahteval, da se sojenje delegira na drugo sodišče. O tem je vrhovno sodišče odločalo sedem mesecev.

Ponovljeno sojenje, ki pa mu ni videti začetka

Ker je pred odločitvijo vrhovnega sodišča minilo toliko časa, so morali sojenje začeti znova. Začeti bi se moralo minuli četrtek, a je Matoz zahteval izločitev ene od sodnic porotnic, ki je od leta 2017 zaposlena v službi za pravno pomoč na celjskem okrožnem sodišču. Menil je, da je s tem kršeno načelo nepristranskosti in da porotnica ne more objektivno odločati o postopku zoper Janšo.

Ker je predsednica sodišča Petra Giacomelli doslej zavrgla vse predloge Janševe obrambe, je Matoz takrat zahteval tudi njeno izločitev, češ da dvomi v njeno nepristranskost. Janše prejšnji teden ni bilo na sodišče, saj se je ob začetku ponovnega sojenja junija lani strinjal, da se mu sodi v nenavzočnosti.

Predsednica sodnega senata Alenka Jazbinšek Žgank je danes povedala, da je višje sodišče zavrglo zahtevo Janševega zagovornika Francija Matoza, ki je na četrtkovem naroku zahteval izločitev predsednice celjskega okrožnega sodišča Petre Giacomelli. Matoz je v četrtek zahteval tudi izločitev ene od sodnic porotnic, a je Giacomellijeva zahtevo zavrgla.

Tokrat je Janšo pred pričetkom sojenja "rešil" koronavirus

Obdolženi Janša danes ni pristopil na obravnavo. A tudi v primeru, da ne bi zbolel za koronavirusom, se na obravnavi ne bi zglasil. Opravičilo je iz njegovega kabineta na sodišče prispelo že 7. februarja in je navajalo, da ima na današnji dan Janša sejo vladne skupine za preprečevanje covida. A opravičilo ni prispelo pravočasno. Ker je danes Janša na twitterju objavil, da je zbolel za covidom, se je senat odločil, da obravnavo znova preloži. Sodnica je pojasnila, da je bilo današnje Janševo opravičilo, da ne bo prišel na obravnavo, nepravilno in nepravočasno. Janša mora v naslednjih treh dneh predložiti rezultat PCR-testa.

Zagovornik novinark: gre za zavlačevanje

Zagovornik novinark Stojan Zdolšek je na obravnavi spomnil, da se zastaranje bliža zelo hitro. Zadeva namreč zastara 24. maja, Janševa obramba pa po besedah Zdolška deluje v smeri zavlačevanja.

Sodišče se je glede na dokaze o medijskem poročanju o Janševi bolezni odločilo, da ni pogojev za sojenje v nenavzočnosti, kljub temu da se je Janša s takim sojenjem strinjal junija lani.

Zdolšek je opozoril, da pogojev za sojenje v nenavzočnosti tudi sicer ni, saj se je postopek od Janševega soglasja junija lani začel znova.

Zdolšek pozval, da se vabilo predsedniku vlade vroči osebno

Glede na to, da Janševa obramba meri na zavlačevanje, je vprašljivo, če se bo Janša pred 24. majem sploh pojavil na sodišču. Po besedah Zdolška bi se zadeva lahko zaključila v enem samem dnevu, hkrati pa je poudaril, da se Janša za to mora prikazati na sodišču. Zdolšek je zato predlagal, da se Janši vabilo na sodno obravnavo vroči osebno in ne zgolj preko odvetniške pisarne.