To ni "nič drugega kot ponižujoče"

Janševa vlada zdravnikom in zobozdravnikom 113 milijonov, vsem drugim le 5,8 milijona?

S.R.
4. 2. 2022, 14.24
Posodobljeno: 4. 2. 2022, 14.44
Deli članek:

Zdravniki in zobozdravniki so v zadnjih dneh domnevno svoje že dosegli, sindikati v dejavnostih zdravstva in socialnega varstva na drugi strani sporočajo, da vlada zanje nima posluha. Napovedano stavko bodo uresničili, saj so pogajanja z vlado propadla že prvi dan.

STA
Sindikati v dejavnostih zdravstva in socialnega varstva so pojasnila, da so bila današnja pogajanja z vlado neuspešna.

Kot smo poročali včeraj, je vlada Janeza Janše včeraj sprejela aneks k posebnemu tarifnemu delu kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike, ki je težak 113,5 milijona evrov na letni ravni. Zdravniki in zobozdravniki bodo tako po uspešnih pogajanjih z vlado kot kaže dosegli svoje. Po neuradnih informacijah naj bi jim dogovor prinesel dvig plač za šest plačnih razredov, nekaterim zdravnikom specializantom tudi za sedem, z dogovorom pa naj bi uvedli tudi nekatera nova delovna mesta za zdravnike in zobozdravnike. Predvideno naj bi bilo tudi oblikovanje delovne skupine, ki bi pripravila zakonski predlog, ki bi urejal plače zdravnikov in zobozdravnikov. Ti so namreč sedaj vključeni v enotni plačni sistem javnega sektorja.Na ministrstvu sicer sporazuma do zaključka pogajanj oziroma končnega podpisa ne komentirajo. 

V zadnjem tednu, ko so na plano počasi curljale informacije o pogajanjih in doseženem dogovoru, se je porajalo vprašanje, kako bo vlada ravnala s sindikati v dejavnostih zdravstva in socialnega varstva ter zdravstvene nege, ki so na svojo priložnost šele čakali, od vlade pa so pričakovali enak odnos, ki ga je ta namenila zdravnikom, predvsem pa rezultat. Za 16. februarja so v primeru neuspešnih pogajanj sicer napovedali stavko, pogajanja pa so se začela danes. Kot kaže, so propadla že na samem začetku.

Stavka bo ...

Kot so v današnji izjavi za javnost zapisali reprezentativni sindikati v dejavnostih zdravstva in socialnega varstva, "današnja pogajanja z vladno stranjo niso bila uspešna," zato so bili "primorani napovedati stavko, ki bo potekala 16. februarja 2022 od 7. do 22. ure."

Pojasnili so, da so stavko napovedali zaradi neenake obravnave zaposlenih v teh dejavnostih in porušenih razmerij pri vrednotenju delovnih mest v teh dejavnostih, ter tudi zaradi kršitev sklenjenih dogovorov med vlado in sindikati javnega sektorja. Sindikati v izogib rušenju javnega zdravstvenega sistema in sistema plač v javnem sektorju zahtevajo:

  • dvig vrednotenja delovnih mest v zdravstvu in socialnem varstvu primerljivo z delovnimi mesti zdravnikov in zobozdravnikov, in sicer za šest plačnih razredov, s čimer bi se zaradi enotnosti plač v javnem sektorju odpravila nesorazmerja pri vrednotenju med posameznimi delovnimi mesti in poklicnimi skupinami v skladu tudi z dogovorom o nujnih ukrepih na področju plač v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva in nadaljevanju pogajanj;
  • sprejem standardov in normativov v zdravstvu in socialnem varstvu v skladu s Stavkovnim sporazumom med vlado, SZSVS in SDZNS ter sporazumom o razreševanju stavkovnih zahtev med vlado in sindikati, vključenimi v Koordinacijo stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja;
  • Plačilo stavke stavkajočim v višini, kot če bi delali.

"Stavka bo potekala v sredo 16. 2. 2022 med 7. in 22. uro, stavkajoči pa bodo v času stavke zagotavljali minimum delovnega procesa v skladu z Zakonom o stavki, področno zakonodajo in kolektivnimi pogodbami," so še navedli ter dodal, da udeležba v stavki ni vezana na članstvo v sindikatih, temveč je to ustavna pravica vsakega zaposlenega.

Poudarili so še, da so pristojni ministrstvi že ozvali k pogajanjem o razreševanju stavkovnih zahtev in sestanku v zvezi z določitvijo minimuma delovnega procesa. Če stavkovne zahteve ne bodo uresničene, bodo sindikati odločali o nadaljevanju in morebitnemu zaostrovanju stavke.

Za konec so v sporočilu za javnost izpostavili še, da se zahtevnosti razmer v zdravstvu in socialnem varstvu, zlasti v času trenutne epidemiološke situacije, zavedajo, "saj naši člani dnevno delajo v teh razmerah." Ob tem so poudarili, da bi pričakovali, da se tega zaveda tudi vlada. Vse, ki potrebujejo njihove storitve, so prosili, da odločitev za stavko sprejmejo z "razumevanjem, saj gre za odločitev, ki je bila glede na sprejete odločitve Vlade RS nujna!"

Zdravnikom in zobozdravnikom 113 milijonov, ostalim 5,8 milijona

"Vlada nam danes na pogajanjih ni ponudila ničesar konkretnega, nobenega dodatnega niti nabora delovnih mest niti povišanja plačnih razredov," je po poročanju STA v izjavi za medije povedala predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Irena Ilešič Čujovič.

"Izhodišča vlade so za vse zaposlene v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva ponižujoča. Ko vlada pride s predlogom za eno poklicno skupino v izhodiščih za 113 milijonov evrov in za vseh ostalih 40.000 zaposlenih z izhodišči za 5,8 milijona evrov, je to nič drugega kot ponižujoče," je povedal vodja stavkovnega odbora Sindikatov v zdravstvu Slovenije Pergam Vladimir Lazić.

Kot je spomnila Ilešič Čujovičeva, so med stavko dolžni zagotavljati minimum delovnega procesa, še poroča STA. "Zagotovo bomo storili ve, kar je v naši moči, da bodo pacienti, stanovalci in uporabniki storitev čim manj občutili stavko. Pa vendar je stavka stavka. Je skrajno sredstvo, ki seveda se mora nekje poznati, sicer nobenega učinka ni. Računamo na razumevanje javnosti, da smo v to bili primorani. Vlada nas je stisnila v kot in naša reakcija je zgolj posledica ravnanj vlade," je še dejala.