Državni zbor malokasneje potrdil nakup igračk

Obrambna ministra Wallace in Tonin delila navdušenje nad istimi vojaškimi "igračami"

L.J. / STA
2. 2. 2022, 17.15
Posodobljeno: 2. 2. 2022, 17.16
Deli članek:

Danes se je na obisku pri obrambnem ministru Mateju Toninu mudil Ben Wallace, obrambni minister z Otoka.

Reuters
Britanski obrambni minister Ben Wallace z Matejem Toninom

Obrambni minister Matej Tonin in njegov britanski kolega Ben Wallace, ki se je danes mudil v Sloveniji, sta na današnjem obisku razpravljala o razmerah v Ukrajini in v državah tako imenovanega Zahodnega Balkana.

V zvezi z aktualnim dogajanjem na ukrajinsko-ruski meji, kjer Moskva že več tednov kopiči svoje vojaške enote, sta oba ministra pozvala k reševanju ključnih vprašanj skozi dialog.

"Ključno je, da v okviru Nata pošljemo jasno in nedvoumno sporočilo ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu, da je cena vojne enostavno previsoka," je dejal Tonin.

Ministra sta se strinjala, da državi delita skupno zavezanost evropski varnosti in stabilnosti in da je ozemeljska suverenost Ukrajine še naprej pomembna tema zaradi posledic za stabilnost in mir v Evropi.

Tonin je dodal še, da Slovenska vojska že deluje v Latviji, v Ukrajino pa za zdaj ne namerava pošiljati dodatne vojaške pomoči. Pojasnil je, da je ta država v zadnjem obdobju že dobila precej vojaške pomoči zahodnih držav.

Wallace je dejal, da ruski predsednik Vladimir Putin Ukrajini predstavlja grožnjo."Napad na Ukrajino bo povzročil takojšnje in resne posledice, zato rusko vlado pozivam, naj ohrani dialog in išče pot do deeskalacije razmer," je dodal Wallace.

Zahodni Balkan

Ministra sta govorila tudi o Zahodnem Balkanu in izpostavila zaostreno situacijo v Bosni in Hercegovini, ob tem pa se sklicevala na ničkolikokrat slišano puhlico o "krhkosti miru" v regiji.

Oba sta izrazila prepričanje, da je na Zahodnem Balkanu treba podpreti prizadevanja ZDA in Evropske unije v "iskanju rešitve", torej političnem mešetarjenju v regiji, in preprečiti, da enako storijo Rusija, Turčija ali Kitajska.

Minister Tonin je izpostavil dejstvo, da se na Balkanu znova govori o možnosti vojne, zaradi česar je Slovenija že povečala vojaško prisotnost v BiH.

Wallace, ki je v Slovenijo prišel z obiska na Hrvaškem, pa je izrazil pričakovanje, da bo Zahodni Balkan ostal na poti stabilnosti, in podprl prizadevanja EU, da se razrešijo izzivi v BiH.

Oba ministra navdušena nad dragimi vojaškimi igračkami

Minister Tonin je sogovornika seznanil s sprejetjem posebnega zakona o investicijah v Slovenski vojski, ki omogoča posodobitev vojske in nakupe najpomembnejše vojaške oborožitve. Zakon je Janševa vlada sprejela novembra 2020.

Minister Tonin je ministru Wallaceu povedal, da se je Slovenija tako kot Združeno kraljestvo odločila za nakup srednjih oklepnih kolesnih vozil 8 × 8 Boxer, in izrazil upanje, da bo odločitev o nadaljevanju postopka nakupa čez Organizacijo za sodelovanje pri skupnem oboroževanju (OCCAR) podprl tudi Državni zbor, ki ravno danes razpravlja o tej temi.

Minister Wallace je izrazil, da je prepriča, da gre za zelo dobra vozila, ki bodo uspešno varovala pripadnike obeh vojsk. Kot možnost nadaljnje krepitve sodelovanja med vojskama obeh držav sta ministra izpostavila tudi skupna usposabljanja pri uvajanju vozil Boxer v operativno uporabo.

Državni zbor potrdil nakup oklepnikov 8x8 Boker

V Državnem zboru so danes potrdili ratifikacijo sporazuma med Slovenijo in OCCAR, kar bo omogočilo nakup 45 osemkolesnih oklepnikov za Slovensko vojsko. Kljub nasprotovanju opozicije je ratifikacijo sporazuma od 84 navzočih poslancev podprlo 44 poslancev. 35 poslancev je glasovalo proti.

Državni zbor je s tem zaključil obravnavo ratifikacije sporazuma z Organizacijo za sodelovanje pri skupnem oboroževanju (OCCAR), ki jo je prekinil sredi decembra zaradi pobude Levice za razpis posvetovalnega referenduma o tem vprašanju. A Levica je pri tej pobudi ostala sama; ker bi bil referendum nezavezujoč za vlado, ga niso podprle niti ostale stranke koalicije KUL, ki vendarle nasprotujejo nakupu boxerjev. Opozicijske stranke nakupu nasprotujejo predvsem zaradi visoke cene - za nakup istih oklepnikov se je dogovarjala že vlada Mira Cerarja, a za več kot pol nižjo ceno.

Nakup oklepnikov 8x8 Boxer bi Slovenijo stal pol milijarde evrov

Ratifikacija sporazuma med Slovenijo in organizacijo OCCAR za nakup oklepnikov 8x8 boxer je dobila zeleno luč parlamentarnega odbora za zunanjo politiko 8. decembra lani. Sporazum je osnova za sklenitev pogodbe o nakupu vozil z glavnim proizvajalcem oklepnikov, nemškim podjetjem Artec, a ga mora ratificirati še Državni zbor. Ratifikaciji v Državnem zboru in posledičnem nakupu 45 oklepnikov so močno nasprotovali v stranki Levica.

Poslanec Levice Primož Siter je novembra izpostavil, da gre za pretakanje javnega denarja v zasebne žepe, in opozoril, da je bilo še pred tremi leti, ko je bil nakup oklepnikov boxer prav tako na mizi, govora o 56 oklepnikih za 207 milijonov evrov.

Profimedia
Oklepno vozilo 8 x 8 boxer nemškega proizvajalca Artec

Zanimivosti

jajca na pultu
Vsestransko živilo

Nasveti, ki vam pridejo prav pri uporabi in pripravi jajc

janin vrt1 shutterstock
Vrtnina za vsak vrt

Kako do lepega česna

umazana tipkovnica
Leglo umazanije

Bakterij na tipkovnici je več kot na javnem stranišču

Bryan Jonhson
Nesmrtnost: nova resničnost

Nima 27, ampak 47 let: Prvi človek, ki je uspešno pomladil svoje telo

hot dog, pivo, inter miami
Pred Messijevim stadionom

(Video) Je to najdražji hot dog na svetu?

ogledalo
Dober začetek dneva

Zdrave jutranje navade bodo življenje spremenile na bolje