Delna liberalizacija

Kakšne spremembe bi prinesla novela zakona o igrah na srečo?

L.J/STA
20. 1. 2022, 06.36
Posodobljeno: 20. 1. 2022, 06.40
Deli članek:

Odbor Državnega zbora za finance bo danes nadaljeval obravnavo predloga novele zakona o igrah na srečo, ki jo je začel v začetku decembra.

Profimedia
Novela zakona prinaša tudi spremembe na področju prirediteljev iger na srečo, torej igralnic.

Vlada trdi, da novela prinaša bolj pregleden postopek podeljevanja koncesij ter bo z zakonskimi spremembami dodelila še več denarja za šport ter invalidske in humanitarne organizacije, o čemer pa številni dvomijo. Predlog zakona o igrah na srečo namreč predvideva odpravo monopola dveh organizatorjev klasičnih iger na srečo. To sta trenutno zgolj Loterija Slovenije in Športna loterija. Iz njunih prihodkov se financirajo humanitarne, športne in invalidske organizacije.

Novela zakona o igrah na srečo področje delno liberalizira, odpravlja monopol dveh organizacij ter vnaša možnost, da bi bilo takih organizacij največ pet. Poleg tega bi novela odpravila zahtevo, da je za delo v dejavnosti prirejanja posebnih iger na srečo potrebna licenca. To bi bilo verjetno dobrodošlo za igralnico, za zaposlene pa nekoliko manj. Kot je predsednik uprave Hita Tomaž Repinc povedal marca lani, ko so na nadzornem svetu Hita obravnavali predlagane spremembe, bi to namreč pomenilo možnost premeščanja zaposlenih na različna delovna mesta po podjetju in tako zmanjšanje števila reguliranih poklicev.

Oktobra je DZ ob obstrukciji Levice, SAB, SD, LMŠ in nepovezanih poslancev odločil, da je predlog primeren za nadaljnjo obravnavo in decembra ga je v obravnavo dobil odbor za finance. Vendar obravnave ni uspel dokončati, saj je predsedujoči Robert Polnar sejo zaradi pozne ure prekinil.

Finančni minister Andrej Šircelj je takrat kot poglavitni cilj novele izpostavil vzpostavitev pravnega okvira, ki bo omogočal pregledno dodelitev koncesij za trajno prirejanje klasičnih in posebnih iger na srečo na podlagi javnega razpisa. Napovedal je večje varstvo potrošnikov ter tudi večjo varnost in stabilnost poslovanja prirediteljev iger na srečo.

Drugače menijo člani odbora, ki so predstavili svoje stališče, preden je bila seja prekinjena. "Ta novela lahko dobesedno uniči invalidske, humanitarne in športne organizacije," je za STA dejal Jože Lenart iz LMŠ. Nasprotujejo ji številni deležniki, stroka, ponudniki iger na srečo, humanitarne organizacije, občine, zaposleni v Hitu razmišljajo o stavki, državni svet je že omenil možnost odložilnega veta.