Kazenska ovadba enega izmed dveh policijskih sindikatov je povezana z navodilom generalnega direktorja policije Antona Olaja, da morata sindikata vse dokumente in sporočila, ki jih želita objaviti na intranetu policije, pred objavo pošiljati službi generalnega direktorja policije.
Če Olajeva služba oceni, da sindikalni dokumenti niso skladni s kodeksom policijske etike, sporočila pošljejo odboru za etiko in integriteto, ki je posvetovalni organ generalnega direktorja policije. Slednji nato poda mnenje, »ali bi objava takšnega dokumenta kakorkoli negativno vplivala na integriteto policije ter njeno podobo v javnosti«.
Napovedali nove ovadbe
V Policijskem sindikatu Slovenije (PSS) ugotavljajo, da se na podlagi Olajevega navodila izvaja nekakšna cenzura sindikalnih obvestil. »Pravne podlage za takšno navodilo po naši oceni ni,« je za Novice Svet24 povedal predsednik sindikata Rok Cvetko. Sindikat bi zaradi spornega navodila po njegovih besedah lahko vložil kolektivne spore na delovnem sodišču, a so se zaradi »neposredne kršitve pravic« odločili za vložitev kazenske ovadbe.
Policijski sindikat Slovenije je že napovedal nove kazenske ovadbe in odškodninske zahtevke zaradi kršenja sindikalnih pravic, ki jih bodo v prihodnjih dneh vložili še zoper nekatere javne uslužbence. Na podlagi obvestil članov sindikata pa vodstvo sindikata v sodelovanju z odvetniško pisarno preverja tudi nekatere druge sume storitve kaznivih dejanj, »ki naj bi jih storile uradne osebe oziroma javni uslužbenci v okviru nadzorov Generalne policijske uprave«. Nadzore je odredil Olaj.
Grožnji z odpovedjo zaradi intervjuja za Novice Svet24
Generalni direktor policije je sporno navodilo izdal po tem, ko je predsednikoma Policijskega sindikata Slovenije Roku Cvetku in Sindikata policistov Slovenije (SPS) Kristjanu Mlekušu v začetku decembra izrekel opomin pred odpovedjo delovnega razmerja, ker naj bi policiji povzročila veliko moralno škodo in s tem kršila pogodbene ter druge obveznosti iz delovnega razmerja.
Ironično je, da sta prva policijska sindikalista opomin prejela v času, ko je SPS aktivno zbiral 5000 podpisov volivcev za vložitev novele zakona o delovnih razmerjih v parlamentarno proceduro, s katero bi omejili možnosti izrekanja opozoril pred odpovedjo delovnega razmerja.
Med razlogi priprave zakonskega predloga so v sindikatu navedli zlorabe instituta izrekanja opozoril pred odpovedjo za discipliniranje zaposlenih v policiji v zadnjem letu. Sindikat opomine doživlja kot velik pritisk na vodstveni kader in »slehernega policista«, saj da je lahko vsakdo, četudi delo opravi zakonito in strokovno, deležen enakega ukrepa, ob drugi »kršitvi« pa ostane brez dela.
»Brutalno obračunavanje«
Nekdanji generalni direktor policije Janko Goršek je pred dnevi za spletni portal 24ur.com ob upokojitvi ocenil, da v policiji poteka politično discipliniranje zaposlenih. »Tako kot celotna slovenska družba je tudi Policija zaradi političnih razmer povsem razklana. Vladajoča politika je povzročila etiketiranje policijskih kadrov na 'naše in vaše', leve in desne, če želite. Dogaja se politično discipliniranje zaposlenih,« je dejal.
Izbranci vladajoče politike so po njegovih besedah zasedli najpomembnejše položaje, medtem ko so moteči kadri pristali v »tacenskem odredu« ali »sektorju odpisanih«. Med njimi je bil tudi Goršek.
»Gre za brutalno obračunavanje z uslužbenci Policije, nedopustno poseganje politike v njeno delo, in sam kaj takšnega v skoraj štirih desetletjih še nisem doživel. Zadeve so prišle celo tako daleč, da se dolgoletni sodelavci, nekoč tesni zavezniki in naši prijatelji, izogibajo vseh, ki so pristali v kazenski skupini odpisanih, oziroma se niso upali družiti z njimi, da jih ne bi doletele kakšne kadrovske sankcije. Vendar za takšno njihovo obnašanje ni opravičila,« je še prepričan nekdanji direktor policije.