Na poti proti prevladi

Okužbe z omikronom potrjene v skoraj vseh regijah, predlagali nov ukrep

J.P.
21. 12. 2021, 11.34
Posodobljeno: 21. 12. 2021, 12.16
Deli članek:

Podatkov o hospitalizacijah in smrtih, povezanih z omikronom, še nimajo. A bolje je biti previden.

STA
Cepljenje ostaja najboljša zaščita.

Predstojnik Centra za nalezljive bolezni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Mario Fafangel je predstavil nekaj podrobnosti v zvezi z razsajajočim omikronom, novo različico koronavirusa.

Omikron povzroča porast okužb po celem svetu, je bolj kužen, najbolj povedne pa so razmere v Združenih državah Amerike, kjer je v manj kot treh tednih od prvega zaznanega primera prišel do 70 odstotkov vseh primerov.

Podoben razplet se, tako Fafangel, obeta tudi Sloveniji, kjer so od danes zjutraj potrjeni primeri v vseh regijah, le v goriški ne. Bi pa bilo naivno misliti, da ga tam ni.

Fafangel "ni slišal", da bi kateri od 51 okuženih z omikronom izkušal težji potek bolezni. Je pa res, da se je to od takrat, ko so te osebe bile v stiku z epidemiologi, lahko že spremenilo.

Število primerov okužbe z omikronom je v Sloveniji naraslo na 51. A bolj kot to je pomemben podatek, da imamo lokalne prenose. Torej primere okužbe pri ljudeh, ki niso potovali ali bili v stiku z nekom, ki je potoval. Z epidemiološkega vidika je zato vsak primer okužbe z virusom sar-cov-2 najverjetneje primer okužbe z omikronom.

Fanfangel je poudaril, da je pravočasno ukrepanje bolj pomembno kot pa čakanje na 100-odstotne podatke, saj teh v zvezi s hospitalizacijami in smrtmi še nimajo. Je pa dejstvo, da je z epidemiološkega vidika različica, ki je bolj nalezljiva, hujša, in sicer zaradi pritiska na zdravstveni sistem, četudi je morda blažja.

Poživitveni odmerek ja, prebolelnost ne

Višja prenosljivost omikrona je zato zaskrbljujoč podatek, je nadaljeval Fafangel. Cepljenje ostaja najboljše orodje, največ tvegajo necepljeni. Poživitveni odmerek povrne zaščito, saj zaščita proti simptomatični bolezni po osnovnem cepljenju upade, a nas samo cepljenje ne bo pripeljalo čez val, je poudaril. Potrebni so tudi zaščitni ukrepi, kot so vzdrževanje varnostne razdalje, nošenje zaščitnih mask, testiranje, prezračevanje prostorov, higiena itd.

Omikron je posledica neenakosti cepljenja v svetu. V globalni pandemiji si je svet zakuhal nove različice, je dejal Fafangel. Ukrepe je temu primerno treba prilagajati. Epidemiologi zato predlagajo enotno karanteno za vse, izjema v primeru visoko tveganega stika bila le cepljenost s poživitvenim odmerkom. Epidemiologi namreč ne morejo več ločiti, ali gre v primeru okužba za omikron ali ne. Podatek o sekveniranju, ki to razkrije, do epidiomološke službe skoraj vedno pride prepozno, je dejal Fafangel. Da bi med izjeme uvrstili prebolelost, ni dovolj podatkov. Zato bi brcnili v temo, če bi tako ravnali.

Fafangel je dejal še, da bomo luč na koncu predora videli, ko bo razcep med številom okužb in hospitalizacij tolikšen, da bodo lahko pristojni karantene in druge ukrepe lahko ukinili.

"Zadeve ne bomo ustavili, lahko pa jo omejujemo," je za konec še dejal Fafangel.