Po Sloveniji hišne preiskave

Država v poslu s hitrimi testi oškodovana za 1,2 milijona evrov, na delu kriminalisti

S.R.
14. 12. 2021, 11.13
Posodobljeno: 14. 12. 2021, 13.43
Deli članek:

Kriminalisti po Sloveniji izvajajo večje število hišnih preiskav. Kriminalistična preiskava je povezana z nabavo medicinske opreme, domnevno hitrih testov, ki jih je Sloveniji dobavilo podjetje Majbert Pharm.

Bobo
Fotografija je simbolična

Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), ki ga vodi direktorica Tjaša Žohar Čretnik, je bil že danes zjutraj deležen obiska kriminalistov, kar je za portal Necenzurirano.si potrdila vodja službe za promocijo in marketing na NLZOH Maja Kostanjšek.

Po informacijah portala so kriminalisti zaslišali direktoricoŽohar Čretnikovo, preiskovali pa naj bi predvsem razvpiti posel s hitrimi testi z najmanj vprašljivo zanesljivostjo. Po poročanju Financ naj bi kriminalisti obiskali tudi podjetje Majbert Pharm, ki je te teste dobavljalo.

Hišne preiskave

V hišnih preiskavah sicer sodeluje 48 preiskovalcev in kriminalistov, predkazenski postopek pa usmerja Specializirano državno tožilstvo RS.

Da po Sloveniji danes poteka večje število hišnih preiskav, so pozneje potrdili tudi na Generalni policijski upravi. Dodali so, da preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) v sodelovanju s celjskimi kriminalisti zaradi suma storitve kaznivih dejanj zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic ter oškodovanja javnih sredstev opravljajo hišne preiskave v zasebnih in poslovnih prostorih na območju Ljubljane, Celja, Maribora in Nove Gorice.

Kot so pojasnili, je zgoraj navedenih kaznivih dejanj osumljenih sedem fizičnih oseb, vključno s štirimi uslužbenci "državnega organa s sedežem v Ljubljani in odgovorno osebo gospodarske družbe z območja Ljubljane." Nobeni osebi niso odvzeli prostosti. Gospodarska družba je bila sicer v postopku javnega naročila izbrana kot najboljši ponudnik, čeprav po navedbah kriminalistov "ni izpolnjevala formalnih razpisnih pogojev iz javnega naročila, s čimer ji je bila pridobljena nepremoženjska korist v obliki posla za nabavo materiala (medicinskega pripomočka)."

Državo oškodovali za 1,2 milijona evrov

Preiskovalci nadalje obravnavajo sum kaznivega dejanja oškodovanja javnih
sredstev zoper tri uslužbence državnega organa in eno osebo iz javnega
zavoda. To kaznivo dejanje je bilo po pojasnilih iz Generalne policijske uprave storjeno, ker pogodba zaradi "neustrezne dobave materiala (medicinskega pripomočka) s strani gospodarske družbe" ni bila prekinjena. Pogodbo s podjetjem Majbert Pharm je sicer zadnji dan pred odstopom s položaja ministra za zdravje podpisal Tomaž Gantar. Protipravno pridobljena premoženjska korist po njihovih ocenah znaša približno 1,2 milijona evrov. 

STA
Direktorica NLZOH Tjaša Žohar Čretnik.

Nabava hitrih testov

Spomnimo, okoli teh testov, za katere je NLZOH prižgal zeleno luč, se vse od sklenitve posla dviga precej prahu. Ministrstvo za zdravje je ravno na podlagi verifikacije, ki jo je opravil NLZOH, ocenilo, da gre za ustrezne teste. Posledično so jih na veliko začeli kupovati kupovati tudi javni zdravstveni zavodi, a je v zadnjem obdobju o najmanj sporni verifikaciji, predvsem pa vprašljivi kakovosti teh testov spregovorilo več strokovnjakov.

Tako je oktobra letos pred preiskovalno komisijo, ki se na zahtevo opozicije ukvarja z ukrepanjem vlade v epidemiji covida-19, postopek in izsledke verifikacije ostro kritizirala virologinja Metka Paragi, nekdaj zaposlena v laboratoriju NLZOH. Žohar Čretnikovaje sicer zavrnila namigovanja, da naj bi NLZOH Paragijovo odpustil ravno zaradi opozarjanja na nestrokovnost verifikacije. Hkrati je zavrnila očitke, da bi bila verifikacija opravljena nestrokovno. 

Da hitri testi podjetja Majbert Pharm niso ustrezali strokovnim merilom za uporabo v presejalne namene, je pred preiskovalno komisijo pred tednom dni zatrdila tudi mikrobiologinja Viktorija Tomič

Na splošno pa je stroka že od vsega začetka dvomila v kakovost teh testov, ki so jih v Slovenijo začeli uvažati tako imenovani "fantje z rajskih otokov." Podjetje Majbert Pharm je v lasti Klemna Nicolettija in Alana Amadeja Eferla. Utemeljeni pomisleki stroke so bili tudi razlog, da so se testi znašli na mizi NLZOH.

Število lažnih pozitivnih rezultatov, ki so jih dajali ti testi, je bilo celo tako visoko, da so se pristojni na neki točki odločili, da je morda bolj modro, če dnevni rezultati hitrega testiranja pred javnostjo ostanejo skriti. Pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so zato od tistega trenutka sporočali le še število pozitivnih rezultatov na PCR testiranju, ne pa tudi števila oseb, ki so bile na PCR testiranje napotene na podlagi hitrega testa.