Trg dela

Medicinske sestre raje grejo za tekoči trak kot v bolnišnice

Luka Tetičkovič
9. 12. 2021, 17.01
Deli članek:

Na zavodu za zaposlovanje ugotavljajo, da se ljudje z izobrazbo in izkušnjami iz zdravstvene nege vse več zaposlujejo v drugih dejavnostih – predvsem v trgovini in predelovalnih. To so njihovi razlogi.

Bobo
Izkušene medicinske zapuščajo bolnišnice.

STA
Marjan Meglič, sindikat delavcev v zdravstveni negi.

O velikem odlivu medicinskih sester predvsem iz bolnišnic smo že poročali. Domnevali smo, da odhajajo v tujino ali zdravstvene zavode, ki zaradi epidemije niso pod takšnim pritiskom kot bolnišnice. Na Zavodu RS za zaposlovanje dajejo še tretji odgovor – sprejemajo dela za tekočim trakom in v trgovinah.

»Opažamo, da se brezposelne osebe z izobrazbo in delovnimi izkušnjami na področju gostinstva in zdravstvene nege zaposlujejo tudi v drugih dejavnostih, predvsem trgovini in predelovalnih dejavnostih. Kot razlog navajajo neugoden delovni čas in nizko plačilo,« pravijo na zavodu.

»Lahko rečemo, da navedeno drži,« komentira Marjan Meglič iz Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije. Vzrok za odhajanje Meglič prav tako vidi v neenakomerno razporejenem delovnem času, »kar pomeni zelo malo prostega časa, potrebnega za prepotreben počitek«.

Nadure, neizkoriščeni dopusti, obremenitve

»Prekomerne obremenitve, številne nadure, neizkoriščeni letni dopusti so zagotovo pokazatelj pomanjkanja kadra,« pravi Meglič. Premalo kadra zdravstvene nege vidi tudi v pojavu redkih prostih vikendov, v nočnem, popoldanskem in delu med prazniki. Pri tem ni povsem jasno, koliko kadra v zdravstveni negi manjka, saj nimamo pravih standardov in normativov, da bi to lahko ocenili.

Meglič razlog za optimizem vidi v novembrskem podpisu aneksa h kolektivni pogodbi za dejavnost zdravstva in socialnega varstva. »Z omenjenim aneksom so se plače popravile večini zaposlenim v zdravstveni negi v bolnišnicah in socialnovarstvenih ustanovah, kar je zagotovo korak naprej. Žal je večina zaposlenih v  primarnem zdravstvenem varstvu pridobila zelo malo. Tu se bojimo, da se bo trend odhajanja iz te ravni zdravstva nadaljeval,« poudarja sindikalist Meglič.

Ob tem napoveduje, da bodo v naslednjem krogu pogajanj, ki naj bi se začel 15. januarja, posebej izpostavili delovna mesta na primarni ravni zdravstva, »ki so še vedno izrazito podcenjena in kot takšna nezanimiva«.

S prošnjo za komentar smo se obrnili tudi na ministrstvo za zdravje in UKC Ljubljana, vendar ga do zaključka redakcije nismo dobili.