Omenjene osebe Nacionalni inštitut za nacionalno zdravje (NIJZ) vodi kot sum na reinfekcijo, kar pa ne pomeni, da so se osebe s koronavirusom dejansko okužile dvakrat. Pri nekaterih gre za dolgo izločanje oziroma prisotnost koronavirusa, ker ga zaradi slabe imunosti ne morejo obvladati. Med razlogi za slabo imunost na NIJZ navajajo zdravljenje s kemoterapijo, zdravljenje z biološkimi zdravili, stanja po presaditvi kostnega mozga ali čvrstih organov in vrojene ali pridobljene motnje imunosti.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
"Delež oseb, ki jih vodimo kot sum na reinfekcijo je v celoti izjemno majhen, saj predstavlja manj kot en odstotek vseh pozitivnih," so poudarili na NIJZ. Po njihovih navedbah bi bilo na podlagi teh številk povsem napačno sklepati, kakšno zaščito nudi prebolela okužba. "Upoštevati je treba, da se ne ve, v kolikšni meri tiste, ki so že imeli potrjen koronavirus, ob pojavu respiratorne simptomatike ponovno testirajo v primerjavi s tistimi, pri katerih koronavirus ni bil potrjen s PCR-testom," so dodali na NIJZ.
V obsežnih epidemioloških študijah so pred pojavom različice delta skušali izračunati zaščito, ki jo prva dokazana okužba s koronavirusom nudi pred ponovnimi okužbami. Razpon zaščite je bil v celotni populaciji od 80- do 90-odstoten. Po podatkih ene od danskih študij pa je zaščita pri starejši populaciji manjša od 50 odstotkov. "Študij, ki bi vključevale delto, še niso objavljene, bodo pa verjetno kmalu," so napovedali na NIJZ.