V Sloveniji in drugod po Evropi se cepljenje proti covidu-19 priporoča tudi za mladostnike, stare 12 let in več, pri čemer je pri otrocih, mlajših od 15 let, za cepljenje potrebna privolitev staršev. Za cepljenje te starostne skupine sta pri Evropski agenciji za zdravila (Ema) registrirani mRNA cepivi podjetij Pfizer/BioNTech in Moderne, a se v Sloveniji pri mlajših od 30 priporoča izklučno cepivo Pfizerja. Cepljenje z vektorskimi cepivi je možno le na izrecno željo posameznika, pri čemer je cepljenje s cepivom Janssen pri nas od tragične smrti 20-letne Katje že ustavljeno. Ema je medtem že odobrila tudi Pfizerjevo cepivo za otroke med 5. in 11. letom, cepljenje pa se bo v Sloveniji začelo takoj, ko bo cepivo na voljo.
Sporni podatki
Kot je znano, je ministrstvo za zdravje pred enim mesecemzahtevalo izredni strokovni nadzor zaradi domnevnega cepljenja mlajših od 18 let z vektorskima cepivoma Janssen in AstraZeneca na nekaterih cepilnih mestih. Ti cepivi namreč nista registrirani za to starostno skupino. S spletišča Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je namreč razvidno, da je bilo s cepivom podjetja Janssen do takrat cepljenih 210 oseb, mlajših od 18 let. Prav tako je bilo s cepivom AstraZenece s prvim odmerkom cepljenih 45, z drugim pa 20 oseb, mlajših od 18 let.
Iz NIJZ so v začetku oktobra opomnili, da posvetovalna strokovna skupina za cepljenje pri NIJZ nikoli ni izdala priporočil, v katerih bi bilo priporočeno cepljenje s cepivoma Janssen in AstraZeneca za starostno skupino od 12 do 17 let. Dopustili pa so možnost, da je pri vnosih podatkov o cepljenju v sistem elektronskega registra cepljenih oseb in neželenih učinkov (eRCO) prišlo do napak.
Cepili 47 mladoletnih
Zdravstveni inšpektorat je od 272 postopkov, ki jih je uvedel, do sedaj zaključil 47. Nadzor je pokazal, da so zdravniki z vektorskimi cepivi cepili 47 mladoletnih oseb. Primere je inšpektorat odstopil Zdravniški zbornici Slovenije. Ostali postopki še niso zaključeni, zato jih na zdravstvenem inšpektoratu ne morejo komentirati.
Na zdravniški zbornici so potrdili, da so prejeli dokumentacijo zdravstvenega inšpektorata, več informacij v tej fazi pa še ne morejo podati. Pojasnili so sicer še, da še vedno poteka pridobivanje dodatne dokumentacije oz. informacij.
Preverjajo cepljenje z Janssnom
Na zdravstvenem inšpektoratu preverjajo tudi cepljenje s cepivom Janssen po tistem, ko je bila njegova uporaba začasno ustavljena. Po podatkih NIJZ je bilo od ustavitve cepljenja s tem cepivom 29. septembra z njim cepljenih 58 oseb.
Minister za zdravje Janez Poklukar je včeraj na vprašanje, ali morda razmišljajo v smeri ustavitve ali omejitve cepljenja z drugim vektorskim cepivom proizvajalca AstraZeneca, napovedal, da bo pri tem sledil mnenju stroke.
Vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri NIJZ Bojana Beović je nato pojasnila, da je v igri več opcij. Mogoče je, da bosta obe vektorski cepivi za uporabo omejeni, razen ob izrecni želji posameznika ali ob kontraindikacijah po predhodnem cepljenju s cepivi mRNK. Druga od možnosti je, da se na navedeni način omeji cepivo AstraZenece, popolnoma prepove pa uporabo cepiva Janssen. Po tretji možnosti pa bi popolnoma prepovedali uporabo obeh cepiv.