Zadnjo soboto v marcu prihodnje leto bo potekala vseslovenska akcija sajenja medovitih rastlin. Cilj akcije je, da se v Sloveniji v 10 letih posadi dva milijona medovitih rastlin, pa tudi da cela Evropa stopi skupaj in da se v Evropi do leta 2030 posadi tri milijarde medovitih dreves, so povedali na današnji novinarski konferenci v Lukovici.
"Akcija je tisto, kar je treba narediti, od besed k dejanjem," je dejal predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč, ki verjame, da bo to postalo vseslovensko gibanje in da bomo vsako zadnjo soboto v marcu sadili. Sajenje je sicer le en kamenček v mozaiku ohranjanja opraševalcev. "Če ne bo opraševanja, ne bo hrane," je poudaril pomen čebel in ostalih opraševalcev ter primernega okolja za njihovo bivanje.
Sadike bo zagotovil zavod za gozdove, ki bo dal tudi strokovne napotke za sajenje, in številni donatorji.
Prav tako so k projektu pristopile srednje kmetijske šole, Noča pa veselijo tudi pozitivni odzivi iz tujine, ki jih dobivajo.
Poleg sajenja medovitih rastlin je čebelarska zveza zagnala tudi projekt izdelave gnezdilnic za čebele samotarke. Zveza je spomladi sklenila partnerstvo z Varstveno delovnim centrom Koper za izdelavo gnezdilnic. Te bodo prejeli vsi čebelarski krožki na osnovnih in srednjih šolah.
Čebele in drugi opraševalci pripomorejo k ohranjanju ravnovesja v naravi, oprašijo skoraj tri četrtine vseh rastlin, s katerimi se proizvede 90 odstotkov svetovne hrane. Tretjina svetovne pridelave hrane je tako odvisna od čebel oz. vsaka tretja žlica hrane je odvisna od opraševanja.
Čebele so tudi pokazatelj razmer v okolju. Njihova prisotnost, odsotnost oz. številčnost sporoča, kdaj se z okoljem nekaj dogaja in da je treba ukrepati. Z opazovanjem razvoja in zdravstvenega stanja čebel je mogoče ugotoviti spremembe v okolju in pravočasno izvesti potrebne varstvene ukrepe.