Slovenska akademija znanosti in umetnosti (SAZU) ter predstavniki zdravstvene stroke so danes ponovno pozvali k cepljenju. Na novinarski konferenci so poudarili, da je najpomembneje, da se proti covidu-19 cepijo tisti, ki se še niso, zelo koristno pa je tudi, da že cepljeni dobijo tretji odmerek, saj s tem "znatno zmanjšajo verjetnost, da bi zboleli sami in okužili druge". Po podatkih iz številnih držav cepiva za desetkrat zmanjšajo verjetnost težkega poteka bolezni in zelo redko povzročajo resne neugodne stranske učinke. Vse prebivalce Slovenije tudi pozivajo, da z največjo resnostjo upoštevajo zaščitne ukrepe za omejitev epidemije covida-19.
Če bi bili vsi precepljeni, bi imeli v bolnišnicah 200 ljudi, če ne bi bil cepljen nihče, bi jih bilo 4000 do 5000, je povedal priznani mikrobiolog Alojz Ihan. V Sloveniji smo trenutno nekje na polovici. "Ko smo enkrat okuženi, poteka tekma z virusom, kdo bo hitrejši, ali naš imunski sitem ali virus," je ponazoril Ihan in dodal, da tudi če se cepimo tri dni pred okužbo z novim koronavirusom, to pomeni tri dni prednosti pred virusom. "Idealno je, da smo polno cepljeni, ampak so številne raziskave pokazale, da vsak dan šteje," je poudaril Ihan.
50-odstotna verjetnost smrti v intenzivni terapiji
Predstojnik kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana Marko Noč je opozoril, da so od začetka epidemije na intenzivni negi zdravili 3670 covidnih bolnikov, njihova umrljivost pa je okrog 50 odstotkov. "Torej če pride bolnik s covidom-19 v intenzivno terapijo, je 50-odstotna verjetnost, da umre", je poudaril Noč in dodal, da je verjetnost, da bolnik potrebuje intenzivno zdravljenje, pri cepljenih desetkrat manjša kot pri necepljenih.
Edini gostitelj je človek
Virologinja Tatjana Avšič Županc je dejala, da je trenutno edini gostitelj novega koronavirusa človek, v zgodovini pa se je pokazalo, da lahko take viruse, kjer je edini gostitelj človek, izkoreninimo le s cepljenjem. Dejala je, da je precepljenost pomembna tudi zato, da se virus ne bi široko ohranil v družbi.
Minister za zdravje Janez Poklukar pa je ponovil, da je cepljenje edini izhod "iz nevzdržne situacije, v kateri se je znašlo slovensko zdravstvo". Poudaril je, da je znanost jedro naše civilizacije in da če zavračamo znanost, se vračamo v kameno dobo. Znanost je pozval, naj "nikoli ne obupa in naj naprej vse svoje napore vlaga v zamejitev tega virusa in za reševanje življenj".