Vlada je na dopisni seji izdala uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov, s katero je znova uvedla regulacijo cen kurilnega olja. Omejila je maržo distributerjev na maksimalno šest centov na liter kurilnega olja. Cene se bodo tako oblikovale na podlagi predpisane metodologije, in sicer kot povprečna 14-dnevna cena tekočega obdobja.
Za prvi dan povprečne 14-dnevne prodajne cene tekočega obdobja brez dajatev se bo upoštevalo obračunsko obdobje od 25. oktobra do 5. novembra, prvi dan reguliranih cen bo tako 9. november, so sporočili po seji vlade.
Vlada se je tako odločila za enak način oblikovanja cen kurilnega olja kot v obdobju pred liberalizacijo cen kurilnega olja aprila 2016. Možnost regulacije cene marž pri kurilnem olju je zaradi naraščajočih cen energentov že v torek nakazal gospodarski minister Zdravko Počivalšek.
Gibanju cen kurilnega olja je vlada posebno pozornost namenila zaradi prihajajoče kurilne sezone. Maloprodajna cena kurilnega olja je v drugi polovici letošnjega leta presegla mejo enega evra, za liter je bilo treba oktobra odšteti že 1,10 evra. Davki in dajatve se pri tem niso spremenili.
Podrobna analiza stanja na trgu naftnih derivatov po lanski liberalizaciji cen naftnih derivatov je pokazala, da trg v Sloveniji deluje, navaja gospodarsko ministrstvo. Nobeno od podjetij ne izstopa bistveno po svojih cenah, zvišanje cen ni nesorazmerno glede na mednarodno okolje ali cene v gospodarski panogi.
Vlada je odločitev o omejitvi marž pri prodaji kurilnega olja sprejela zvečer na dopisni seji, potem ko se je čez dan na redni seji zgolj seznanila s poročilom delovne skupine za zajezitev visokih cen energentov.
Ministrski zbor je, kot so popoldne sporočili iz vlade, opravil razpravo o možnih ukrepih, pri katerih se je delovna skupina omejila na tiste, ki jih je v svojem sporočilu kot dopuščene identificirala Evropska komisija. Prav tako je vlada v razpravi o možnih ukrepih upoštevala veljavne smernice glede državnih pomoči.
Premier Janez Janša je sicer v ponedeljek v DZ konkretne ukrepe napovedal po vrhu EU, ki se bo v četrtek začel v Bruslju, na to temo pa bodo prihodnji teden zasedali tudi ministri, pristojni za energijo. Med možnostmi je omenil ponovno regulacijo marž in energetske vavčerje za ogrožena gospodinjstva.