Kongres je pomemben uvod v aktivne priprave na prihajajoče državnozborske volitve, socialno-liberalni program pa po oceni SAB jasno definira, kaj stranka predstavlja in kakšne so njene vrednote in identiteta. Med 15 programskimi točkami izpostavljajo prihodnost za mlade ter varno in brezskrbno starost. Za upokojence nameravajo poskrbeti zlasti z dostojnimi pokojninami, celovito dolgotrajno oskrbo in brezplačno mobilnostjo.
Predsednica stranke Alenka Bratušek je poudarila, da to ni volilni program, v katerem bi natančno opredelili vsebine in projekte, ki jih bodo izpeljali v naslednji vladi, ampak je osnova za njihovo nadaljnje delovanje. Slovenija mora po njenih besedah postati finančno, politično, prehransko, gospodarsko, in energetsko neodvisna država z neodvisnimi mediji. Bratuškova je povedala, da je SAB že zaznamovala slovensko preteklost. Ob tem je spomnila na leto 2013, ko so v času finančne krize prevzeli vodenje vlade in pokazali, da lahko ima "slovenska vlada tudi v težkih in napornih časih človeški obraz".
Bratuškova je ob tem poudarila, da so se takrat odločili za sanacijo bank, da so lahko ohranili gospodarstvo in delovna mesta. "Verjemite, da če bi leta 2013 imeli drugačno možnost, bi izbrali tisto boljšo, pa je ni bilo. Morali smo reševati banke in državo, cena je bila zelo visoka in plačali smo jo vsi davkoplačevalci. Tisti, ki so krivi, pa še danes vpijejo, da bi bilo bolje če bi kapitulirali in poklicali pomoč," je dejala.
Glede na pretekle izkušnje se po besedah Bratuškove v stranki zavedajo, da je delo v takšnih izrednih razmerah težko in da je treba sprejemati odločitve, ki ljudem niso všeč. Pri tem pa je treba spoštovati ustavo in zakone ter imeti v mislih ljudi, je poudarila. "Vse kar delamo, delamo za ljudi, za njihovo prihodnost. Moja izkušnja kaže, da ljudje razumejo težko situacijo in da so pripravljeni sodelovati oziroma razumeti vlado, ki mora sprejemati težke odločitve, samo če jim nekdo to razloži in obrazloži zakaj je določen ukrep potreben," je navedla.
Ob tem je bila Bratuškova kritična do epidemioloških ukrepov, ki jih je vlada sprejemala v zadnjem letu in pol. "Težke stvari se rešuje s pogovorom, sodelovanjem, tehtnim premislekom in predvsem se ukrepi ne sprejemajo čez noč in vsak dan novi," je poudarila.
Trenutne razmere v državi lahko po njenem izboljšajo samo volitve, na katerih bodo ljudje povedali, kaj si želijo za prihodnost. Kot je poudarila, je Sloveniji šlo najbolje, ko je bila za njo odgovorna LDS s predsednikom vlade Janezom Drnovškom. SAB je po njeni oceni tista, ki lahko zapolni praznino, ki jo je nekdaj zapolnjevala LDS.