Evropska delegirana tožilca

Dikaučič ne razmišlja o odstopu, a bo delal na tem, da se zaplet reši čim prej

STA
7. 10. 2021, 22.06
Posodobljeno: 7. 10. 2021, 22.08
Deli članek:

Pravosodni minister Marjan Dikaučič kljub zapletom okoli imenovanja dveh evropskih delegiranih tožilcev o odstopu ne razmišlja. Pri Evropski komisiji odločitvi upravnega sodišča in vlade glede tožilcev še preučujejo.

Bobo
Marjan Dikaučič

V interesu ministrstva za pravosodje je, da se v najkrajšem možnem času izvede postopek za imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev, je na današnji novinarski konferenci po zasedanju pravosodnih ministrov EU v Luxembourgu dejal Dikaučič. Ministri so se namreč danes seznanili z delom evropskega javnega tožilstva (EPPO) v minulih mesecih. Pri tem je bila omenjena tudi Slovenija, ki kot edina sodelujoča članica evropskih delegiranih tožilcev še ni imenovala.

Kljub zapletom pri imenovanju dveh delegiranih tožilcev Dikaučič o odstopu ne razmišlja, saj meni, da to ni rešitev. "Menim, da je moja dolžnost, da naredim vse, kar je v moji pristojnosti, da bo Slovenija čim prej imela v evropskem javnem tožilstvu popolno zasedbo, torej poleg evropskega tožilca (Jake Brezigarja; op.p.) tudi dva delegirana tožilca," je pojasnil na novinarsko vprašanje.

Dikaučič sicer na vprašanje glede današnje odločitve vlade, ki naj bi ministrstvu naložila objavo novega poziva za imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev v okviru EPPO, kot tudi, kaj bo s prejšnjim pozivom, ni neposredno odgovoril. Kot je dejal, bo "konstruktivno" delal na tem, da bo ministrstvo čim prej imenovalo tudi dva delegirana tožilca, pri čemer upajo tudi na konstruktivno sodelovanje vseh deležnikov.

Prezgodaj za komentar

Evropski komisar za pravosodje Didier Reynders pa je v zvezi s slovenskim postopkom imenovanja in zapleti okoli tega danes dejal, da tako ponedeljkovo odločitev upravnega sodišča kot tudi današnjo odločitev vlade še preučujejo in da je še prezgodaj, da bi lahko zadevo podrobneje komentiral.

Kot je še dejal, sedaj čakajo na jasna pojasnila o tem, kakšne so posledice obeh odločitev, in kako bi bilo mogoče delegirana tožilca "imenovati zelo hitro". Pri Evropski komisiji bodo zelo pozorno spremljali položaj in se, če bo treba, odločili o uporabi drugih sredstev, da bi dosegli uspešno imenovanje delegiranih tožilcev. Pri tem je ponovno spomnil, da je EPPO začel delovati 1. junija in da je pomembno, da vse sodelujoče članice imenujejo vse svoje delegirane tožilce.