Bruto družbeni proizvod (BDP) je v letu 2020 znašal slabih 47 milijard evrov, so zapisali pri Statističnem uradu (Surs). V primerjavi z letom 2019 se je tako realno zmanjšal za 4,2 odstotka.
Gre za prvo oceno Sursa o BDPju v koronskem letu, ki je po več letih stabilne rasti tokrat prvič nazadoval. Leta 2019 je zrasel za 3,3 odstotka, leta 2018 za 4,4 odstotka in leta 2017 za 4,8 odstotka. Lani pa je padel za 4,2 odstotka.
Za krčenje gre okriviti epidemijo novega koronavirusa, katere posledice so negativno vplivale na večino proizvodnih dejavnosti. V največji meri je na zmanjšanje BDP vplival upad v dejavnostih gostinstva, pa tudi v poslovnih in predelovalnih dejavnostih ter v dejavnostih prometa in skladiščenja.
Zmanjšala se je tudi potrošnja v Sloveniji, skupno za 3,8 odstotka, pri čemer so gospodinjstva trošila 6,6 odstotka manj, država pa 4,2 odstotka več.
Statistiko rešujejo subvencije
Kljub temu, da se je zaposlenost zmanjšala za 0,9 odstotka, je zaradi državnih subvencij narasla masa sredstev za zaposlene, ki so bila večja za 639 milijonov evrov ali 2,6 odstotka. Subvencije so z milijardo evorv in pol narasle za 241,9 odstotkov, država pa se je zato morala zadolžiti.
Zmanjšalo se je tudi število zaposlenih in sicer za 0,9 odstotka, a se je ob tem zvišalo število samozaposlenih, za 0,6 odstotka. Skupna zaposlenost se je zmanjšala za 0,6 odstotka. Slabih 20 odstotkov vseh delovno aktivnih prebivalcev je bilo samozaposlenih.