Minister za zdravje Janez Poklukar je za glavno zdravstveno inšpektorico dan po tistem, ko je s tega mesta odpoklical Darka Mehikića, imenoval Evo Kompan. A se je izkazalo, kot poroča časnik Delo, da Kompanova za to mesto ni imela prave izobrazbe. Po izobrazbi namreč ni zdravnica, kot zahteva zakon, temveč diplomirana pravnica z opravljenim pravosodnim izpitom. Do nepravilnosti naj bi prav tako prišlo pri postopku imenovanja. Minister namreč ni izpeljal natečajnega postopka, pač pa je Kompanovo na mesto vodje inšpektorata imenoval po svojem pooblastilu, "pri čemer je minister del nalog glavnega zdravstvenega inšpektorja zadržal zase".
Poklukar je vladi že poslal novo ime za vršilca dolžnosti na to mesto.
Na lastno pest
Po svojem pooblastilu je Poklukar kot generalni direktor UKC Ljubljani ravnal že lani, ko je brez razpisa izbral izvajalca za adaptacijo tamkajšnjih prostorov, prvotno predvidenih za intenzivne terapije in operacijske dvorane. Projekt je sicer miroval več kot desetletje. Izbral je podjetje Remont iz Celja, ki z UKC Ljubljana pred tem ni nikoli sodelovalo.
Poklukar je takrat z direktorjem Remonta Matjažem Pavčičem po izvedenem javnem razpisu podpisal pogodbo za drug projekt, to je ureditev nove sive cone v pritličju objekta ob Bohoričevi ulici. Ta bo namenjena obravnavi pacientov, ki imajo poleg akutne bolezni še sum na covid-19. V pritlični etaži bo poleg sob za osebje in shramb urejenih tudi devet izolirnih bolniških sob s toaletnimi prostori in štiri bolniške izolirne sobe s stalnim nadzorom za bolnike v nekoliko slabšem stanju. Po pogodbi, vredni okoli 1,2 milijona evrov, mora Remont pred koncem leta prenoviti pritličje, sanirati streho, sanirati poškodbe in plesen ter izvesti druga gradbena in obrtniška dela, je poročal spletni portal Necenzurirano.
Remont je do tega posla prišel na javnem razpisu, ki je bilo objavljeno konec septembra in na katerem je imel še štiri konkurente. Njegova prvotna ponudba je znašala več kot dva milijona evrov in je bila druga najslabša.
Izplačevanje dodatkov
9745 evrov je znašala povprečna bruto plača 466 višjih zdravnikov specialistov v UKC Ljubljana, ki so jo prejeli v decembru skupaj z nadurami, plačilom za delovno uspešnost, covid in drugimi dodatki (brez minulega dela). Več zdravnikov v slovenskih bolnišnicah pa je prejelo skoraj 19.000 evrov.
Kmalu po tistem, ko je postal novi minister za zdravje, je slovensko javnost razburilo razkritje plač v slovenskih bolnišnicah, ki so bile zaradi dodatkov med epidemijo tudi za polovico višje, čeprav so odpovedovale preglede in operacije. Nemoteno so ob covidnih oddelkih delovale le infekcijske klinike, urgence, onkologija in porodnišnice. Kot je poročal spletni portal Necenzurirano, so "zdravniki, ki ne delajo v nujnih programih, uradno prihajali na delo, zaradi česar so bili upravičeni do covid in drugih dodatkov. Še več, bolnišnice so celo dobile dodaten denar za programe, ki jih niso izvedle. Država jim je tako plačevala material, ki ga niso uporabile, in zdravnike, ki niso bili na voljo bolnikom".
Nekdanje vodstvo UKC Ljubljana je tako izkoristilo epidemijo za radikalno zvišanje plač zdravnikov in drugih zaposlenih, četudi so le prihajali v službo in niso bili v stiku z bolniki. Sklep o izplačilu dodatka za nevarnost in posebne obremenitve v UKC Ljubljana, ki je to omogočil, je Poklukar podpisal 22. aprila lani, je še poročal spletni portal Necenzurirano. Brez dodatka ni ostal niti Poklukar.
Aprila je nato odredil nujno izvedbo nadzora nad izplačili dodatkov zaradi epidemije. Ker je v prvih dveh mesecih lanskega leta še vedno vodil UKC Ljubljana, to pomeni, da bo preverjal tudi samega sebe.