»Veliko izobraženih, uglednih ljudi, se še vedno ni cepilo. Odlašajo, da se bodo cepili jeseni. Žal tega časa ni več. Največji problem so starejši, ki nimajo svojcev, ki bi jih ozaveščali. Ti ljudje o cepljenju ne razmišljajo. Do teh je treba priti od vrat do vrat,« razmišlja Kacin in dodaja, da je treba na cepljenje povabiti čim več ljudi.
Kacin stavi na cepljenje vseh starostnih kategorij. Pravi, da bo Pfizer od Evropske agencije za zdravila (EMA) še pred koncem leta dobil soglasje za cepljenje otrok starih od 5 do 12 let, Moderna pa za cepivo za otroke oziroma mladostnike stare od 12 do 18 let. Po Kacinovih besedah bodo sledili odmerki za otroke, stare od 3 do 5 let, nato pa za najmlajšo kategorijo, od 6 mesecev do dveh let. lažje.
Ihan pravi, da je cepljenje otrok slepa ulica
Drugačnega mnenja je imunolog, prof.dr. Alojz Ihan. Za Delo je povedal, da zahteva covid-19 ukrepanje odraslih, predvsem starejših od 50 let, pri katerih je tveganje za hospitalizacijo in izgubo življenja večje. Pri cepljenju mladih staršev gre za njihovo zaščito, pojasni. »Cepilne strategije nikjer niso računale na precepljenost otrok. Cepljenje otrok je slepa ulica, zaščititi se morajo odrasli, ki so tvegana skupina za hospitalizacijo,« meni in računa, da se bo kljub morebitnemu četrtemu valu pouk v osnovnih in srednjih šolah potekal v živo.
Na Brdu pri Kranju je tudi prvi mož Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Milan Krek, ki rad postreže z mračnimi primerjavami in napovedmi. Drvimo v nov val, svari in dodaja, da imamo pri delta različici opravka »z bistveno bolj kužnim virusom, kot smo ga imeli v jeseni. Poostriti je potrebno samozaščitne ukrepe - maske, razkuževanje, zračenje.« Ob tem je bil jasen tudi glede tega, da bo vsaka smrt zaradi covida-19, ki se bo zgodila jeseni, povsem nepotrebna, saj imajo ljudje na razpolago dovolj cepiva, da jo je mogoče preprečiti. »Cepivo zaščiti pred smrtjo in pred intenzivnimi hospitalizacijami. Zdaj je čas, ko rešujemo življenja,« je še dodal Krek.
Župane je zato pozval, da se občine dobro organizirajo in vzpostavijo koordinacije. Še posebej je po njegovem pomembno, da je potrebno do jeseni cepiti čim več starejših od 50 let. Ker je veliko takih, ki sami ne morejo priti do cepilnega centra, naj občine aktivirajo nevladne organizacije, da gredo na teren in vzpostavijo mobilne enote za cepljenje na domu. Zelo pomembna populacija so po njegovem mnenju tudi otroci, starejši od 12 let, saj bo njihova precepljenost ključna za normalno izvedbo izobraževalnega procesa jeseni, v nasprotnem primeru pa se znova obeta šolanje na daljavo.
Razpravljajo o možnostih obveznega cepljenja
Minister za zdravje Janez Poklukar je povedal, da so po njegovih neuradnih podatkih ta teden potrdili že 70 primerov različice delta, kar je več kot skupaj v sedmih tednih prej, ob tem pa je ta različica po dosedanjih podatkih za kar polovico bolj nalezljiva.
Premier Janez Janša ima medtem precej jasno sliko, kaj nas čaka v naslednjih tednih in mesecih, če ne bomo dosegli primerne precepljenosti. Izgovorov po njegovem ni več, saj je cepiva dovolj, zato zdaj za rast okužb ne more biti več kriva svetovna znanost, Evropska unija ali vlada, pač pa je odločitev vsakega posameznika, da izkoristi možnost cepljenja.
Če priložnosti ne bomo izkoristili, bomo s tem zapravili tudi možnosti, ki jih imamo za okrevanje po epidemiji, je dejal Janša in spomnil, da trenutno gospodarstvu gre dobro, na voljo bo dovolj denarja za investicije. »A če se bomo ukvarjali z novim zapiranjem, potem priložnosti ne bomo izkoristili,« je dodal.
Naslednji tedni bodo zato po njegovem pomembni, saj lahko zagotovimo, da se bo velik del javnega življenja odvijal naprej. Veliko vlad po Evropi te dni že razpravlja o možnostih, da bi vsaj za nekatere kategorije ljudi bilo cepljenje obvezno, je dejal premier, ki je skeptičen, da bi glede tega lahko dosegli soglasje v državnem zboru.