DOBIČKONOSEN POSEL

Zakaj se cene enakih zdravil razlikujejo od države do države

Dženana Kmetec / Štajerski tednik
19. 5. 2021, 06.53
Posodobljeno: 19. 5. 2021, 08.27
Deli članek:

Lani so slovenske lekarne zabeležile rast prodaje zdravil na recept, brez recepta in tudi drugih izdelkov; 482,3 milijona evrov je znašala samo prodaja zdravil na recepte.

Profimedia
Lani je prodaja zdravil na recepte znašala 482,3 milijona evrov. V primerjavi z letom prej je to 5,6-odstotna rast.

Predsednica Lekarniške zbornice Slovenije Darja Potočnik Benčič pravi, da smo po porabi in cenah v evropskem povprečju. Imamo pa precej višje cene kot nekatere sosednje države. Zakaj so v Bosni, Srbiji in tudi na Hrvaškem nekatera zdravila – celo slovenske proizvodnje – cenejša? Statistika prodaje slovenskih lekarn za leto 2020 je rekordna. Lekarne po vsej državi so ustvarile izjemno visoko rast. Zdravila na recepte so bila vredna 482,3 milijona evrov, kar je za dobrih pet odstotkov več kot leta 2019.

Vrednost zdravil, izdanih brez recepta, je 62,5 milijona evrov, rast njihove prodaje je bila glede na leto 2019 nekoliko manjša, 3,5-odstotna. Najvišjo rast so lekarnarji zabeležili pri prodaji drugih izdelkov, ki jih ponujajo. Prodali so jih za 74,5 milijona evrov in tako v primerjavi z letom prej prodajo povečali za 7,5 odstotka. Skupaj je promet slovenskih lekarn lani znašal 619,3 milijona evrov.

Je dobra prodaja rezultat visokih cen zdravil?

Pri oblikovanju cen zdravil na recepte je Slovenija odvisna tudi od drugih držav. Izračunavajo se namreč na osnovi cen v referenčnih državah, to pa so Nemčija, Avstrija in Francija. Cena zdravila na recept pri nas znaša odstotek povprečne cene iz omenjenih treh držav in pri originatorskih zdravilih maksimalno 100 %.

Na cene zdravil vpliva več dejavnikov. Pri zdravilih na recept so to: politika države, v kateri je zdravilo izdano, sistem zdravstvenega zavarovanja ter politika zdravstvenih zavarovalnic. »Na ceno vpliva predvsem to, ali bo zdravilo sploh razvrščeno na listo in v kakšnem deležu bo krito iz osnovnega oziroma prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja. Država s pravilnikom o oblikovanju cen zdravil na debelo posredno določi veleprodajno ceno zdravila, s Splošnim dogovorom pa še višino lekarniške storitve. V Sloveniji se pri zdravilih na recept in zdravilih brez recepta cene oblikujejo po storitvenem sistemu. To pomeni, da je storitev lekarne enaka, ne glede na višino nabavne cene. Če sta na recept predpisani dve škatlici zdravila (kar je povprečje), je dodana storitev na eno škatlico 1,07 evra,« je pojasnila predsednica Lekarniške zbornice Slovenije.

Cene zdravil brez recepta oblikujeta proizvajalec in uvoznik

Tudi za zdravila, ki se izdajo brez recepta, v Sloveniji velja storitveni sistem. A kot pojasnjuje Potočnik Benčičeva, s to razliko, da je pri tem vrednost, torej pribitek na škatlico, vedno enaka, torej ne glede na število škatlic. Zakonsko je prodaja omejena na tri škatlice oziroma tri najmanjša pakiranja, z namenom preprečevanja zlorabe oziroma prekomerne uporabe. Vrednost storitev je pri zdravilih, izdanih brez recepta, za nekaj odstotkov višja.

»Pri zdravilih brez recepta na ceno najbolj vpliva odločitev proizvajalca oziroma uvoznika. Ta se odloči za svojo prodajno ceno in odloča se praviloma glede na predvideno prodajo (število prebivalcev) ter glede na kupno moč,« cenovno politiko pojasnjuje predsednica Lekarniške zbornice Slovenije.

Vse je trg ...

Prav to naj bi bil eden izmed razlogov, da so cene zdravil pri nas višje kot v nekaterih drugih državah. Majhnost Slovenije in višji življenjski standard kot na primer v Bosni ali Srbiji prodajalcem omogočata določitev višjih cen. »Ker so maloprodajne cene zdravil brez recepta prav tako oblikovane po storitvenem sistemu, so zato zdravila z nižjo nabavno vrednostjo sorazmerno dražja in zdravila z višjo nabavno vrednostjo cenejša.«

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov