V središču Ljubljane devetnajst gostinskih prostorov trenutno išče novega lastnika. Pogoji za prodajo niso najboljši, saj še vedno trajajoča pandemija pod vprašaj postavlja okrevanje gostinskega sektorja.
Strežba samo na terasah
Gostinstvo, ki je v Ljubljani – v veliki meri podprto z rastjo mednarodnega turizma – pred pandemijo doživljajo razcvet, je nedvomno ena najhuje prizadetih panog v zadnjem letu.
Konec aprila je prinesel vsaj delno sprostitev poslovanja, omejenost strežbe na zunanje površine pa sili gostince, da še toliko bolj kot prej pogledujejo proti oblakom, saj tudi v primeru dežja ne smejo spustiti strank v notranjost. Blaž Cvar, predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS, je ob spremembi vladnega odloka dejal, da se ponovno diskriminira panogi gostinstva in turizma s strogimi pogoji za poslovanje v notranjosti, ki ne velja v drugih panogah.
Strogi pogoji
Ne samo, da stranke potrebujejo eno od dokazil o cepljenju, prebolevnosti ali negativni test, če želijo spiti kozarec v notranjosti, gostinci lahko še vedno delajo samo do 19. ure. Napoved Cvarja iz aprila o tem, da pod takšnimi pogoji marsikateri gostinec sploh ne bo želel odpreti lokala, se je izkazala za točno, kot smo ugotovili ob sprehodu po središču Ljubljane in nekaj pogovorih z lastniki lokalov.
»Pod takšnimi pogoji težko delamo,« pravijo enoglasno in se zavedajo, da jih tudi ob morebitni sprostitvi odlokov še vedno čaka boj za preživetje v novi normalnosti, če ne želijo slediti nekaterim bivšim kolegom, ki so morali iz finančnih razlogov dokončno zapreti vrata.