Ni optimalno

Samotestiranje za dijake, a ne doma, ampak v šoli. Bodo stigmatizirani?

J.P./STA
9. 4. 2021, 15.45
Posodobljeno: 9. 4. 2021, 22.05
Deli članek:

Samotestiranje zelo podpirajo, a način izvedbe ni pravi.

Bobo
Dijaki na srednji šoli na Jesenicah.

Projekt samotestiranja dijakov na korovanirus predvideva, da bi se dijaki samotestirali v šoli, kjer bi tudi dobili test, je po sestanku odgovornih z ravnatelji srednjih šol za STA povedala predsednica društva ravnateljev srednjih šol Nives Počkar. 

Predstavniki ministrstva za izobraževanje, ministrstva za zdravje in Nacionalnega inštituta za javno zdravje so namreč danes na virtualnem sestanku ravnateljem srednjih šol predstavili načrt prostovoljnega samotestiranja dijakov, s katerim bi začeli v drugi polovici aprila.

Kot pravi Počkarjeva, načrt predvideva, da bi se dijaki samotestirali enkrat na teden, in sicer zjutraj po prihodu v šolo, če bi bil test pozitiven, pa bi morali oditi domov. Pred testiranjem bi šole pobrale njihova soglasja in jim razdelile teste.

Nad takšnim načrtom so v društvu po besedah Počkarjeve negativno presenečeni, saj je bilo v preteklih dneh rečeno, da bo samotestiranje potekalo doma. To se ji bi zdelo tudi edino smiselno, saj je dom najbolj optimalno okolje za kaj takega. "Prav tako bi lahko dijaki še pred prihodom v šolo ali dijaški dom vedeli, ali so pozitivni ali ne," pravi.

Prepričana je tudi, da se bo pri dijakih, ki bodo pozitivni in bodo morali domov, pojavila stigma. Meni tudi, da bi bil odstotek dijakov, ki bi se odločili za samotestiranje, višji, če bi se lahko testirali doma.

Počkarjeva sicer podarja, da samotestiranje zelo podpirajo, a način izvedbe ni pravi.

Minister za zdravje Janez Poklukar je pred dnevi povedal, da bi samotestiranje, ki ga načrtujejo tudi za učence zadnjega triletja osnovnih šol, potekalo po neinvazivni metodi, z brisom zunanjega dela nosu, testi pa bi bili brezplačni. Vsak pozitivni test bi nato preverjali še s PCR testom.

Skupni razpis

Poklukar je na novinarski konferenci potrdil, da se bodo dijaki samotestirali v šoli. S samotestiranjem in poučevanjem o njem bodo začeli v petek, 16. aprila. V šoli se bodo samotestirali tudi učenci tretjega triletja, je dejal. Teste bo Slovenija nabavila iz skupnega razpisa EU.

Po besedah Poklukarja so se za samotestiranje dijakov v šoli odločili na podlagi predloga stroke in praks nekaterih tujih držav. "Tukaj ni zadržkov, da ne bi mogli pravilno in zadostno izvesti tega ukrepa v šolah. Pri tem pa je ključno, da dobre prakse učenci, dijaki in verjamem, da kdaj tudi študentje, prenašajo eden na drugega," je dejal.

V šolah se bodo testirali tudi učenci tretjega triletja osnovnih šol, a točnega dneva začetka iz ministrovega odgovora ni bilo mogoče razbrati. Po ministrovih besedah je model povzet po Avstriji, kjer se učenci prvega triletja testirajo doma, učenci drugega in tretjega triletja pa v šoli.

Po besedah ministra skušajo metodo te dni čim bolj predstaviti, zato verjame, da bo v naslednjih dneh in tednih dobila vedno več privržencev med učenci, dijaki ter njihovimi starši in učitelji. Testiranje bo prostovoljno. "Verjamem namreč, da smo zrela družba in da ni treba predpisovati tako pomembnih javnozdravstvenih ukrepov z dekretom," je dejal. Njihov namen je prebivalce izobraziti, da sami spoznajo, s katerimi ukrepi lahko pripomorejo, da bi vsi skupaj živeli čim bolj normalno kljub epidemiji, je dodal.

Testi, ki jih bo kupila Slovenija, so bili po besedah ministra izbrani na skupnem razpisu EU, na katerega se je Slovenija prijavila že lani. V kolikor se bomo družbeno odgovorno odločili, da tak princip samotestiranja uveljavimo tudi pri odpiranju drugih družbenih aktivnostih, denimo gospodarstvu, bomo korake nadaljevali tudi v tej smeri, je dejal.