Svetovalna skupina za covid-19 pod vodstvom infektologinje Mateje Logar bo v prihodnjih dneh odločala, ali bi bilo pri vladnem semaforju sproščanja ukrepov smotrno uvesti kakšne spremembe. Kot je znano, je vladni načrt vezan na epidemiološko stanje v državi, pri čemer sta ključna kazalnika sedemdnevno povprečje novih primerov okužbe s sars-cov-2 in število hospitaliziranih bolnikov v slovenskih bolnišnicah.
Svetovalna skupina trenutno nabira predloge in zamisli, ali bi katerega od omejitvenih ukrepov, ki veja za določeno fazo epidemije, prestavili v drugo skupino.
Tako imenovano zaprtje države, ki se je začelo včeraj, bo trajalo predvidoma do 12. aprila. Po tem naj bi veljali ukrepi v skladu z vladnim semaforjem, pri čemer je minister za zdravje Janez Poklukar že v nedeljo napovedal, da bi ga lahko v vmesnem času prevetrili.
V svetovalni oziroma strokovni skupini sicer sodelujejo Logarjeva, prvi epidemiolog v državi Mario Fafangel (NIJZ), sociologinja Lucija Mak Uhan (NIJZ), predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović, specialistka družinske medicine Simona Repar Bornšek, vodja Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Miroslav Petrovec, direktorica Nacionalnega inštituta za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) Tjaša Žohar Čretnik, direktor NIJZ Milan Krek, infektologinja Nina Gorišek Miksić in infektolog intenzivist Matjaž Jereb.
Pet faz oziroma skupin
Trenutni semafor je razdeljen na pet skupin: črno, rdečo, oranžno, rumeno in zeleno.
V črni fazi, ki velja, kot je hospitaliziranih več kot 1200 covidnih bolnikov in sedemdnevno povprečje okužb na dan znaša več kot 1350, veljajo vsi ukrepi za omejitev novega koronavirusa, od prepovedi prehajanja občinskih meja, do omejitve gibanja ter prodaje blaga in storitev končnemu potrošniku.
Po prehodu v rdečo fazo se začne uporabljati regijski pristop, ko se ukrepi sproščajo glede na stanje v posameznih regijah. V tej fazi se ob upoštevanju vseh priporočil odprejo vrtci in šole prve triade po programu C, nujne laboratorijske vaje za študente, muzeji, knjižnice, galerije, brezkontaktne športne aktivnosti na prostem, individualna vadba in vadba družin, avtomehanične in podobne servisne dejavnosti, smučišča, nekatere trgovine.
Prehod v oranžno fazo je sedemdnevno povprečje nižje kot 1000 okuženih in manj kot 1000 hospitaliziranih covidnih bolnikov. V tej fazi se odprejo šole za preostale razrede osnovne šole in zaključne letnike srednje šole po programu C, na fakultetah potekajo izpiti in seminarji do 10 ljudi, odprejo se nekatere ostale servisne dejavnosti, trgovine, dovoljeno je zbiranje do 10 oseb, odpravi se prepovedi občinskih meja.
V rumeni fazi epidemije (sedemdnevno povprečje manj kot 600 okuženih, manj kot 500 hospitaliziranih bolnikov), se prekinejo šolanje na daljavo ostali razredi srednjih šol, pouk se odpre tudi na fakultetah, za vse se odprejo dijaški in študentski domovi, sprostijo se preostale servisne dejavnosti, ukine pa se tudi prepoved gibanja v nočnem času v celi državi oz. po regijah.
V zeleno fazo, v kateri se odpravijo vse omejitve po vsej državi razen obratovanja barov in diskotek, pa bomo vstopili, ko bo sedemdnevno povprečje manj kot 300 okuženih.