Če ste bili cepljeni ali ste preboleli ta zoprni covid-19 in imate za to potrdilo, lahko prosto zapustite državo in prehajate regije znotraj Slovenije. Dodatne izjeme so tisti, ki izvajajo mednarodni transport, prevoz blaga in oseb, ki so v tranzitu, dnevni šolarji in čezmejni dnevni delovni migranti. Med posebnimi izjemami je navedena izjema še za osebo, ki mejo prehaja iz nujnih razlogov, vezanih na odpravo neposredne nevarnosti za zdravje ali življenje. Pri tem mora biti nujnost izkazana z odpravo neposredne nevarnosti za zdravje ali življenje. V to med drugim sodi neodložljiva zdravniška storitev, brez katere bi lahko bilo ogroženo zdravje ali življenje osebe. Pri tej izjemi mora oseba tudi pri izstopu predložiti negativni rezultat PCR ali hitrega testa.
Kdor ne spada v te kategorije, lahko zapustiti Slovenijo, le če plača globo. Minister Hojs je pojasnil, da lahko policist osebi v primeru, da ne gre za izjemo, zgolj napiše kazen in jo spusti naprej. "Policija ima navodila, da v kolikor nekdo vseeno želi zapustiti državo, plača globo in jo zapusti," je pojasnil Hojs in dodal: "Fizično pa se ljudi ne da zapret v državo."
Po zakonu o nalezljivih boleznih lahko posameznika doleti globa v višini od 400 evrov dalje.
Po vložitvi pobude za začetek postopka za oceno ustavnosti oz. zakonitosti odloka o prehajanju meje je Hojs danes zagotovil, da so odlok pripravili v skladu z zakonom o nalezljivih boleznih, ki omogoča možnost omejitve gibanja. "Sam ocenjujem, da je omejitev gibanja v tem, da ni dovoljeno zapuščati države, povsem ustrezna," je dodal in zagotovil, da bodo sledili odločitvi ustavnega sodišča, če bo to odločilo, da odlok ni v skladu z ustavo.
Tujcu, ki v zadostni meri izkaže, da je njegovo trenutno prebivališče v tujini, je omogočeno, da odide domov v tujino. Ob tem poudarjajo, da to ne pomeni, da lahko za čas zaprtja države do 12. aprila prosto prehaja mejo, so še opozorili na MNZ.