omogočiti ji želijo čim več fizioterapij

Pomoč sedemletni Luciji z redko gensko boleznijo: ena tona papirja za dve terapiji

Tadeja Lepoša/ Vestnik
19. 3. 2021, 20.20
Deli članek:

Sedemletni deklici z redko gensko boleznijo želijo omogočiti čim več fizioterapij, zato so se odločili zbirati star papir.

Osebni arhiv
Lucija je edina v Sloveniji z boleznijo na genu TUBA1A.

Spoznali smo zgodbo sedemletne Lucije Ilone Varga iz Dobrovnika, ki je edina v Sloveniji z boleznijo na genu tubulin alfa 1A (TUBA1A). Zaradi mutacije tega gena se je pri deklici razvila lisencefalija. Gre za stanje, pri katerem se dojenčkovi možgani ne razvijejo pravilno, se ne nagubajo, ampak ostanejo gladki, kar vpliva na motorični razvoj otroka. Lucija je hudo slabovidna, gibalno in govorno ovirana ter potrebuje štiriindvajseturno prisotnost in pomoč druge osebe, nam je razložila njena mama Manuela Varga.

Ker je mutacija tako redka, so ji bolezen diagnosticirali dokaj pozno, ko je bila stara štiri leta. »Ko je v Slovenijo prišla nova genetska preiskava, so naši deklici postavili diagnozo, ki je na svetovni ravni zelo redka genska mutacija. Pri nas pa je Lucija vodena kot prva oseba s to redko gensko boleznijo.« Da se je rodila s posebnimi potrebami, so sicer odkrili v razvojni ambulanti na sistematskem pregledu, ko je bila še dojenčica, od takrat pa redno obiskuje nevrofizioterapevte, delovne terapevte, logopede in tiflopedagoga v Ljubljani, torej vse strokovne delavce, ki ji zagotavljajo celostno obravnavo. »Luciji ne bo pomagalo nobeno zdravilo, potrebuje le brezpogojno oporo, različne terapije in medicinske pripomočke.«

Čaka na operacijo nog

Terapije so zanjo ključnega pomena, saj se napredek v njenem razvoju že pozna. »Napredek je sicer počasen, vendar viden. To so res majhni koraki v gibanju, na govornem in vidnem področju, a za nas neizmerno pomembni,« je povedala Manuela in dodala, da deklica potrebuje pomoč pri vseh opravilih. »Lucija od lanskega julija čaka na ortopedsko operacijo, a žal zaradi trenutne zdravstvene krize še ni prišla na vrsto.« Družina in stroka sta prepričani, da se lahko nauči delne samostojnosti, a potrebuje čas in veliko terapij. Da bi ji pomagali, so se domači odločili, da bodo zbirali star papir in dobljeni denar namenili za njene terapije. »Pobudnik je bil njen oče, a zaradi službenih obveznosti ni zmogel še tega projekta, zato je organizacijo in koordinacijo prevzel Lucijin dedek.«

Papir so začeli zbirati spomladi 2019, dekličin dedek je ob tem dejal, da so se do zdaj vsakič dogovorili s podjetjem Dinos, da jim k domači hiši brezplačno pripelje zabojnik, v katerega mečejo zbrani papir, in ga tudi odpelje.

Dober odziv

Samoplačniške fizioterapije, ki jih obiskuje Lucija enkrat, med poletnimi počitnicami pa dvakrat na teden, so precej drage. Tona papirja zadostuje za dve terapiji. To, da se ljudje na tovrstne organizirane akcije odzovejo, je za domače dodatna spodbuda. »Vidimo, da ljudem ni vseeno. Za Lucijo zbirajo papir tudi v Motvarjevcih in Prosenjakovcih, ko domačini zberejo večjo količino papirja, me pokličejo in pridem. Veste, Lucija je moja punčka,« je dodal njen dedek Geza.

Družini pri dobrodelnih akcijah pomagajo tudi sokrajani, ki radi stopijo skupaj, ko je treba, zato Geza upa, da bodo tudi v prihodnje pri tovrstnih akcijah uspešni. »V interesu mi je, da vnukinji pomagam, kolikor je pač v moji moči.« Njena mama Manuela Varga pa se vsem, ki so prispevali papir ali kakšen drug material, iskreno zahvaljuje.

Zanimivosti

zenska s hranilnikom
Zanimivosti

Ti ugodni izdelki so si prislužili znak “ODLIČNA KAKOVOST”

položaj otroka, vaja, joga
Jutranja telovadba

Ko vstanemo, najprej temeljito razgibajmo zaspane ude

potos, zalivanje, sobna rastlina
Zelena oaza

Sobne rastline za vse, ki jim vrtnarjenje ne gre najbolje od rok

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar