pojasnila

Zdravnik, pri katerem so potrdili južnoafriško različico, jo je odnesel z blažjo obliko bolezni

A.S.
1. 3. 2021, 12.08
Posodobljeno: 1. 3. 2021, 12.31
Deli članek:

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), potem ko so minuli teden pri mariborskem zdravniku potrdili okužbo z južnoafriško različico koronavirusa, novih okužb z omenjeno varianto ni zaznal.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

V Sloveniji so minuli teden potrdili prvi primer južnoafriške različice novega koronavirusa. Gre za mariborskega zdravnika, ki se je vrnil s potovanja po Afriki, od koder se je vrnil še s tremi osebami, dve od teh sta prav tako zboleli.

Spomnimo:

Portal Necenzurirano.si je poročal, da gre za namestnika predstojnika oddelka za nevrokirurgijo dr. Matjaža Voršiča.

Po informacijah Sanje Vuzem iz območne enote NIJZ Maribor je okužba pri zdravniku potekala v blažji obliki. Dopustniki so se po njenih besedah tekom potovanja večkrat testirali in vedno bili negativni na virus SARS-CoV-2. "Prav tako so izpolnili vse potrebne pogoje za vkrcanje na letalo za vrnitev domov. Po vrnitvi v Slovenijo v ponedeljek, 22. februarja, so se vse štiri osebe ponovno testirale in vsi rezultati so bili negativni. Na podlagi tega je oseba v torek, 23. februarja, odšla na delovno mesto, kjer je svoje delo opravljala v predpisani zaščitni opremi. Po nekaj urah dela je zaznala slabše počutje, zato se je nemudoma odstranila z delovnega mesta, o tem obvestila delodajalca, opravila bris in odšla v domačo izolacijo. Oseba je tako ravnala v skladu s protokolom in upoštevala vsa načela previdnosti," je dejala Vuzemova.

Pojasnila je, da so na podlagi poizvedbe in podatka o nedavnem potovanju vzpostavili indikacijo za sekvenciranje genoma, ki je pokazalo, da gre za južnoafriški sev. Dodatno epidemiološko poizvedovanje in testiranje ostalih udeležencev potovanja sta podala sledeče rezultate: Dve osebi sta razvili blage simptome prehlada in ponovno opravili testiranje 24. februarja, ki je pri obeh potrdilo okužbo. Tretja oseba, ki je ravno tako kot okuženi zdravnik prejela oba odmerka cepiva, ni razvila nobenih simptomov okužbe in je bila tudi ob kontrolnem odvzemu brisa negativna.

Vsi stiki doslej negativni na okužbo

V zdravstveni ustanovi je enota za obravnavo bolnišničnih okužb izvedla podrobnejšo oceno tveganja in opredelila visokorizične in nizkorizične stike. Visokorizične stike - štiri osebe - so napotili v domačo karanteno. "Vsi stiki, tako nizko- kot visokorizični, so redno testirani, do današnjega dne so bili vsi rezultati negativni," je pojasnila Vuzemova.

Pri pacientih, ki so bili v stiku z okuženo osebo, je tveganje za okužbo nizko. Vsi pa so bili povabljeni na testiranje. Tisti, ki so se na vabilo odzvali, so bili negativni. "V sklopu mednarodnega obveščanja smo epidemiologi preko evropske mreže za zgodnje zaznavanje in odzivanje na grožnje javnega zdravja obvestili tudi države letalskih družb, od katerih smo prejeli povratno informacijo, da na povratnih letih, s katerimi je skupina pripotovala domov, ni bilo drugih slovenskih državljanov. Epidemiološka služba obravnava vse potrjene primere okužbe in pri vseh se izvede enak postopek seznanjanja stikov s strani okuženega in se jim posredujejo navodila za zmanjšanje možnosti širjenja okužbe," je dejala Vuzemova.

"Cepljenje nas izjemno dobro ščiti pred težjo obliko bolezni"

"Kot je razvidno iz omenjenega primera, se lahko okužba pojavi tudi pri popolnoma cepljeni osebi, še posebej, kadar gre za nove različice virusa. Je pa običajno ta okužba blažja. Cepljenje nas torej izjemno dobro ščiti pred težjo obliko bolezni z zapleti, ki bi potencialno zahtevala bolnišnično zdravljenje. Večina ljudi, ki se cepi, pa je dejansko zaščitena tudi pred samo okužbo, kar lahko vidimo tudi pri drugem primeru sopotnika na potovanju, ki se ni okužil. Cepljenje proti covidu tako ostaja izjemno pomembno tako za zaščito posameznika kot celotne družbe," je pojasnila.

Drugih primerov južnoafriške različice niso zaznali

Po pojavu prvega primera južnoafriške različice covida-19 v Sloveniji, Nacionalni inštitut za javno zdravje ostalih okužb z omenjeno varianto ni zaznal. "Je pa seveda potrebno poudariti dejstvo, da je to sekvenciranje, ki se je zgodilo na podlagi epidemiološkega poizvedovanja, bolj kot ne naključne najdbe. Čisto možno, da v državi obstajajo tudi drugi primeri, kjer bi potencialno lahko sekvencirali južnoafriški sev, pa pač za njih ne vemo. To je zelo eksplicitna izpostavitev dotičnega primera," je zaključila Vuzemova.