Količina še ni znana

V Sloveniji prva pošiljka cepiva AstraZenece

L.K./STA
6. 2. 2021, 13.40
Posodobljeno: 6. 2. 2021, 13.41
Deli članek:

Čeprav se je v začetku tedna pričakovalo 15.000 odmerkov cepiva AstraZenece, naj bi bilo v prvi pošiljki cepiva predvidoma 9600 odmerkov, česar pa pristojni še niso potrdili.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

V Slovenijo je danes prišla prva pošiljka cepiva AstraZenece, s katerim bodo začeli cepiti v prihodnjem tednu, je ob obisku v Tolminu potrdila državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Marija Magajne. Podatkov o količini v pošiljki tega cepiva, ki ga priporočajo za mlajše od 65 let, sicer Magajnejeva še ni imela.

Čeprav se je v začetku tedna pričakovalo 15.000 odmerkov cepiva AstraZenece, naj bi bilo v prvi pošiljki cepiva predvidoma 9600 odmerkov, česar pa pristojni še niso potrdili.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Njena.si

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Posvetovalna skupina za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) priporoča, da se cepivo AstraZenece proti covidu-19 uporablja pri osebah, starih med 18 in 64 let, saj je za starejše na voljo premalo podatkov o učinkovitosti cepiva. Tako je tudi Magajnejeva v izjavi za medije ob današnjem obisku v Tolminu pojasnila, da bodo s prispelimi odmerki cepiva po predlogu posvetovalne skupine cepili skupine prebivalstva, ki so glede na strategijo naslednje na vrsti v starostni skupini pod 65 let.

V Sloveniji smo doslej imeli BioNTechovo in Pfizerjevo cepivo ter cepivo Moderne, ki sta za razliko od cepiva AstraZenece mRNA cepivi in zahteva stroge pogoje za hranjenje. Cepivo AstraZenece pa je mogoče hraniti v običajnih hladilnikih do šest mesecev. Je bistveno cenejše, a manj učinkovito od mRNA cepiv. Cepivo AstraZenece temelji na oslabljeni različici prehladnega virusa šimpanzov. Vsebuje genski material iz površinske beljakovine, s katero se virus sars-cov-2 pritrdi na človeške celice.

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025