jerala o razvoju tehnologije

Si lahko obetamo cepivo, ki ga bodo aplicirali z razpršilom v nos ali usta?

A.S./STA
3. 2. 2021, 12.44
Posodobljeno: 3. 2. 2021, 12.44
Deli članek:

Sintezni biolog s Kemijskega inštituta, ki je s svojo raziskovalno skupino lani razvil cepivo proti covidu-19, Roman Jerala je za STA pojasnil, da njihovo cepivo najverjetneje ne bo prišlo do kliničnega testiranja, torej testiranja na ljudeh. Zato so se osredotočili na razvoj tehnologije, s katero bi cepili posameznika z razpršilom v nos ali usta.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Raziskovalna skupina pod vodstvom Jerale je lani razvila cepivo na osnovi plazmidne DNK, ki vsebuje zapis za virusne proteine in v človeških celicah povzroči proizvodnjo virusnih proteinov, ti pa sprožijo tvorbo protiteles in zaščitnih celic T.

Pri testiranju na miših je cepivo ustvarilo visok imunski odziv, protitelesa pa so nevtralizirala vezavo virusa v obsegu, primerljivem z drugimi cepivi in protitelesi pri bolnikih, ki so preživeli okužbo.

Nato so s testiranjem nadaljevali na hrčkih, saj ti zbolijo na podoben način kot ljudje. Hrčke so uspeli cepiti, pri čemer se je pokazal podoben imunski odziv kot pri miših. A hrčkov še niso okužili z živim novim koronavirusom, da bi ugotovili, ali po okužbi razvijejo simptome, torej kakšna je zaščita cepiva pred boleznijo.

Bobo
Sintezni biolog s Kemijskega inštituta Roman Jerala

"Že takrat, ko smo objavili prve rezultate, je bilo ključno, ali bomo šli naprej v klinično testiranje ali ne. To zahteva čas in denar in tega ni bilo," je za STA pojasnil Jerala.

Sedaj pa je proti covidu-19 na voljo že toliko cepiv, ki so tudi klinično preizkušena na ljudeh ter imajo pogojna dovoljenja za promet od regulatornih institucij, da verjetno "ne bo pripravljen nihče investirati izvedbe kliničnega testiranja tudi za naše cepivo," je dodal.

Pa tudi samo klinično testiranje bi bilo po njegovih besedah težko izvedljivo, saj ne bi bilo etično dajati placebo nekomu, če pa je cepivo proti covidu-19 že dostopno in tudi deluje.

Razvoj tehnologije

Zato so se osredotočili v razvoj tehnologije, s katero bi aplicirali cepivo v nos ali usta, torej bi vnesli cepivo z razpršilom. Za takšen način so se odločili nenazadnje tudi zato, ker gre pri covidu-19 za okužbo dihal. Preko takšne dostave cepiva v telo pa bi bila tkiva na dihalih bolj zaščitena. Drugi pozitivni vidik takšnih cepiv pa je tudi v tem, da se nekateri bojijo injiciranja.

"Gre za razvoj tehnologije, ki je zanimiva tudi z znanstvenega in tehnološkega stališča ter bo najbrž prišla v uporabo tudi za druge viruse in druga cepiva. S tem se lahko pripravimo na morebitne naslednje pandemije ali druge bolezni," je dejal.

Estrada

kataya
Ponosna na svojega moškega

Kataya razočarano ugotavlja, da še vedno živimo v moškem svetu

alenka-pinterič
Med iskrenimi ljudmi

Alenka Pinterič: Taylor Swift proti meni itak ne bi imela šans

čuki, jože-potrebuješ
Intervju: Jože Potrebuješ

"Pijanščine že od nekdaj ne razumem in s tem, da grem komu na živce, nimam težav"

VR AKTUAL - LMSP ODDAJA 3 - FOTO Jaka Zorman (36 of 58)
Last minute sanjska poroka na Aktualu

Lupljenje krompirja, zavezovanje vezalk in trije plesni izzivi

nina puslar
Izvajalka s skoraj 300 tisoč sledilci

Nini Pušlar ne manjka oboževalcev, kjer koli že nastopa

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

Zanimivosti

460956610_940626324765117_1428177546756988567_n
Državno tekmovanje

Najtežja buča je imela 615 kilogramov, izmerili tudi najdaljšo doslej

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno