Štrukelj je najprej ponudil odgovor na vprašanje, ali lahko zbolimo po drugem odmerku cepiva proti covidu-19. "Odgovor je da, vendar zelo redko. Lahko se zgodi, če gre za bolnika, ki ima pomanjkljiv imunski sistem - ni razvil dovolj nevtralizacijskih protiteles - ali pa pri bolnikih, ki so podvrženi močnim imunosupresivnim zdravilom (zdravila, ki zmanjšujejo delovanje imunskega sistema). Kaj je rešitev oziroma kakšen je test? Bolnik se lahko samotestira, gre v primeren laboratorij, test je podoben hitremu antigenskemu testu, ampak v tem primeru testiramo bolnikova protitelesa: specifična nevtralizacijska protitelesa IGG. Če so prisotna, je tak bolnik še verjetno zaščiten. Če teh protiteles ni ali pa so prisotna druga protitelesa kot so IGM, potem je verjetno, da je bolnik prišel v stik z virusom ali pa je bil cepljen in ni razvil dovolj svojih protiteles," je pojasnil Štrukelj.
Ali se lahko cepimo po prvem odmerku, če smo v tistem času zboleli?
Ker po prvem odmerku zaščita ni stoodstona, se lahko zgodi, da zbolimo po prvem prejetem odmerku. Če gre za blag potek okužbe, potem z vidika cepljenja ni nič narobe, da pridobimo drugi odmerek, z vidika širjenja virusa pa je, opozarja Šturkelj."Okužen posameznik naj ne bi hodil okoli in nenazadnje, če nekdo zboli, bo sam tvoril protitelesa, tukaj gre za kombinacijo. Z vidika cepiva pa ni kompatibilnosti".
Čas zaščite po cepljenju
Šturkelj je komentiral tudi čas zaščite po cepljenju proti covidu-19. Pred meseci so strokovnjaki govorili, da je posameznik zaščiten eno leto, sedaj kaže še bolje. Cepiva omogočajo verjetno še daljši čas zaščite ter bistveno daljši kot po preboleli bolezni, ob upoštevanju, da ne bo prišlo do nastanka mutiranih virusov, ki bi šli mimo zaščite s protitelesi, je zaključil profesor s farmacevtske fakultete.