Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je oktobra lani, na pragu drugega vala epidemije, kupilo novo službeno vozilo. To ne bi bilo nič posebnega, če ne bi bil nakup prilagojen zasebnim potrebam ministra Janeza Ciglerja Kralja. Na ministrstvu so se odločili za nakup enoprostorca Volkswagen Sharan s sedmimi sedeži, ki je kot nalašč za ministra in njegovo šestčlansko družino.
Okoliščine nakupa vzbujajo dvome o gospodarnosti te odločitve. Kažejo na to, da so se na ministrstvu namerno izognili zakonu o javnem naročanju in posel prikrili pred javnostjo. V garaži ministrstva zdaj stoji limuzina BMW 520d, s katero se je prevažala prejšnja ministrica Ksenija Klampfer. Mandat Ciglerja Kralja se bo iztekel čez manj kot leto dni in pol, ob morebitnem padcu vlade pa še prej. V tem primeru bi moralo ministrstvo najti kupca za vozilo, za katero je odštelo nekaj manj kot 20 tisoč evrov. Seveda za precej nižjo ceno.
Afera metla in glasbila ministra Prešička
Na ministrstvu za delo so v petek za Necenzurirano.si potrdili, da je bilo kupljeno vozilo Volkswagen Sharan »dodeljeno ministru Janezu Ciglerju Kralju v stalno osebno uporabo«. Po njihovih informacijah ga uporablja za vožnjo na delo in z dela.
O tem se je Cigler Kralj julija lani razgovoril tudi v intervjuju za tednik Družina. »Kdor je starš, ve, kaj pomeni, če te pet dni ni. V najboljšem primeru kdaj pomagam pri večerni rutini. Imamo pa zajtrke skupaj in jaz peljem otroke v vrtec in šolo, da imamo vsaj ta stik,« je povedal. Že pred tem je medijem razkril, da ima v lasti volkswagen caddyja, ki ima prav tako sedem sedežev. Če ga ni prodal, imajo v družini Cigler Kralj zdaj dva enoprostorca.
Spomnimo, da sta se zaradi neustrezne uporabe službenega vozila v preteklosti že znašla na udaru dva funkcionarja. Tako je minister za kulturo v Šarčevi vladi Dejan Prešiček v začetku leta 2019 odstopil s položaja, potem ko je javnost izvedela, da je njegov voznik v službenem vozilu prevažal glasbila. Bolje jo je v aferi metla odnesel Dimitrij Rupel. V času prve Janševe vlade, ko je bil minister za zunanje zadeve, so v javnost prišle fotografije njegove soproge, ki se je s službenim vozilom ministrstva in voznikom odpravila po zasebnih nakupih. Zaradi tega so Ruplu očitali celo zlorabo uradnega položaja, a policijska preiskava sumov ni potrdila.
Na ministrstvu poudarjajo, da ima Cigler Kralj kot funkcionar v skladu z uredbo pravico do uporabe službenega vozila v osebne namene. Zanj plačuje tudi boniteto. Pri plači za mesec december so mu je obračunali za nekaj manj kot 375 evrov bruto.
Cena tik pod pragom zakona o javnem naročanju
Kar najbolj bode v oči, je znesek, ki so ga na ministrstvu odšteli za ministrovo vozilo. Cene novega volkswagen sharana se gibljejo od 33 do 46 tisoč evrov, odvisno od moči in opreme. Toda na ministrstvu so raje izbrali pet let staro vozilo, ki jih je stalo natanko 19.990 evrov.
To pomeni, da je bila cena tik pod vrednostnim pragom 20 tisoč evrov, ki javnim naročnikom še omogoča oddajo naročil brez uporabe zakona o javnem naročanju. Če bi bila cena nekoliko višja, bi morali na ministrstvu izvesti javno naročilo in ga objaviti na spletnem portalu e-naročanje. Nanj bi se lahko prijavili vsi zainteresirani ponudniki.
Tako so se na ministrstvu sami odločili, od koga bodo kupili vozilo. »Povpraševanje je bilo poslano petim ponudnikom,« so pojasnili. Obrnili so se na avtohiše Avto Slak, Avto Cerar, AC-Kondor, Avto Debevec in Porsche Inter Auto. Na koncu so vozilo Volkswagen Sharan kupili od družbe Porsche Inter Auto, ki je edina oddala ponudbo. Na ministrstvu so še poudarili, da so postopek nakupa izpeljali po vseh pravilih.
Visoko zadolženi minister
Pri tem se zastavlja tudi vprašanje, zakaj si Cigler Kralj, ki že skoraj leto dni prejema 5452 evrov bruto ministrske plače, ni mogel sam kupiti družinskega avtomobila, temveč mu je pri tem pomagalo ministrstvo. Morda zato, ker se je ravno takrat ukvarjal z reševanjem stanovanjske problematike.
Iz podatkov, ki smo jih zbrali in analizirali v uredništvu Necenzurirano.si, je razvidno, da je minister decembra lani skupaj s soprogo pri Unicreditu najel posojilo v višini 195 tisoč evrov. Zakonca Cigler Kralj, ki sta leta 2016 kupila polovico hiše dvojček na Klancu pri Komendi, sta z njim financirala nakup preostale polovice dvojčka. Prodali so jima jo dediči njenega prejšnjega lastnika. Za 190 kvadratnih metrov veliko nepremičnino sta plačala 100.000 evrov, že od prej pa sta imela pri isti banki za okoli 66.000 evrov neodplačanega posojila.
Pri Unicreditu sta dobila izjemno ugodno financiranje. Za posojilo, ki ga morata vrniti v 20 letih, bosta plačevala vsega 1,85-odstotno fiksno obrestno mero. Za primerjavo, po podatkih Banke Slovenije je povprečna fiksna obrestna mera za stanovanjska posojila v prvi polovici lanskega leta znašala 2,6 odstotka. Po izračunih Necenzurirano.si morata zakonca Cigler Kralj na mesec za obrok posojila nameniti nekaj manj kot tisoč evrov.