Padavine

Naraščale bodo reke, predvsem na zahodu povečana verjetnost zemeljskih plazov

J.P./STA
2. 1. 2021, 11.22
Posodobljeno: 2. 1. 2021, 11.28
Deli članek:

Reke naraščajo predvsem v zahodnem in osrednjem delu države, kjer lahko pride do razlivanja posameznih rek. Predvsem v zahodi Sloveniji je povečana tudi verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov.

Bobo
Ljubljanica bo v nedeljo še naraščala in se razlivala na območjih vsakoletnih poplav (fotografija je arhivska).

Po napovedih Agencije RS za okolje (Arso) se bodo padavine na zahodu okrepile in širile proti vzhodu države, kjer bo dopoldne še večinoma suho vreme. V bližini morja bodo možne nevihte. V Vipavski dolini in na Krasu bo pihala burja, ob morju pa jugo.

Poplave

Danes med 10. in 12. uro ter v noči na nedeljo, med 22. in 1. uro, bo povišana tudi gladina morja ob slovenski obali. Možno je razlivanje morja na najnižjih delih obale v višini do 10 centimetrov, pa še napovedujejo na Arsu.

Reke v zahodnem in osrednjem delu države naraščajo, pri čemer so nekoliko močneje narasle reke na Notranjskem. Drugod je vodnatost rek povečini ustaljena, v severovzhodni Sloveniji pa se še zmanjšuje. Kot so zapisali na Arsu, se bodo dopoldne in sredi dneva pretoki rek, ki zjutraj naraščajo, prehodno ustalili. A bodo popoldan in predvsem zvečer ter v noči na nedeljo reke v večjem delu države ponovno naraščale. Močneje lahko narastejo na Notranjskem in v Primorju, kjer je ob pojavu neviht možno tudi hitro naraščanje hudourniških vodotokov. Na tem območju lahko pride tudi do razlivanja posameznih rek.

Danes se bodo ponovno začele razlivati tudi Ljubljanica in Krka ter nekateri njeni pritoki. Ljubljanica in Krka bosta v nedeljo še naraščali in se razlivali na območjih vsakoletnih poplav. V večjem delu države pa bodo v nedeljo čez dan reke že upadale, naraščale pa bodo še večje reke v vzhodni Sloveniji. V ponedeljek se bo vodnatost rek po državi zmanjševala.

Zemeljski plazovi

Geološki zavod Slovenije pa ob napovedanih padavinah opozarja na povečano verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov v zahodni Sloveniji. Do zemeljskih plazov lahko pride tudi v ostalih predelih države. Prebivalcem, ki živijo na območjih, kjer so se v preteklosti že pojavljali zemeljski plazovi, svetujejo, naj bodo pozorni na morebitne spremembe na tleh, objektih in pobočjih. Še posebej naj bodo pozorni na pojavljanje svežih razpok, posedanje in zdrse zemljine ter tudi na zastajanje vode.